Haifa 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Izraelské úrady nariadili dnes evakuáciu tisícov ľudí v prístavnom meste Haifa na severe krajiny, ktoré ohrozuje niekoľko prírodných požiarov. Do boja s požiarmi, ktoré horia aj pri Jeruzaleme a Nazarete, boli povolané stovky vojakov v zálohe.

Na snímke hasič hasí požiar v HaifeNa snímke hasič hasí požiar v Haife

Informovala o tom agentúra DPA s tým, že úrady pripravujú ďalšie evakuácie nemocníc a univerzít. Polícia uviedla, že do dnešného popoludnia bolo evakuovaných najmenej osem mestských častí Haify, ktorá je tretím najväčším mestom Izraela. Najmenej 17 ľudí hospitalizovali po tom, ako sa nadýchali dymu.

Požiar v Haife je najväčší z niekoľkých požiarov, ktoré vznikli v Izraeli počas ostatných dvoch dní. Ľudia v meste opúšťali svoje domovy s osobnými vecami naloženými v nákupných vozíkoch zo supermarketov, napísala agentúra AP. Uviedla tiež, že niektorí obyvatelia si pospájali hadice z obytných budov a pomáhali pri hasení, zakrývajúc si tváre provizórnymi maskami z oblečenia.

Silný vietor a dlhodobé sucho prispeli k vzniku požiarov a podobné podmienky budú pokračovať v najbližších týždňoch, varoval izraelský minister verejnej bezpečnosti Gilad Erdan.

Premiér Benjamin Netanjahu v stredu požiadal vlády Grécka a Chorvátska o špeciálne lietadlá, ktoré by pomohli izraelským požiarnikom pri hasení plameňov. Pomoc Izraeli ponúkli aj Taliansko, Turecko, Cyprus a Rusko. Polícia podľa jej hovorkyne ešte stále prešetruje, či požiar nemohli založiť podpaľači.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.