Praha 3. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Emilio Morenatti)

O situácii v Katalánsku počas nedeľného referenda o nezávislosti regiónu od španielskej centrálnej vlády informovali takmer všetky médiá. Napätá situácia neprestáva ani po víkende a nespokojní Katalánci vychádzajú do ulíc. K hodnoteniu celej záležitosti sa vyjadril aj politický komentátor Martin Hekrdla

Poriadková polícia ťahá po zemi ležiaceho demonštranta pred volebnou miestnosťou v Barcelone počas referenda o nezávislosti Katalánska

Mali Katalánci právo usporiadať referendum a právom do diania zasiahla španielska vláda? “Nech už si myslíme o nezávislosti Katalánska čokoľvek (je to mnohostranný problém a sú v tom rozdelení aj samotní Katalánci), dve veci sú isté: 1. Represívna stupidita ústrednej vlády v Madride čím viac zaväzuje všetkých skutočných demokratov, aby sa tejto vláde postavili na odpor. 2. Zdanlivo neotrasiteľná moc jadra každého štátu – ozbrojených zložiek – sa vždycky môže rozpadnúť,” vyjadril sa na facebookovom statuse Martin Hekrdla.

A pokračuje komentovaním priloženého videa: “V priloženom zábere vidíme plačúceho policajta, ktorý už takpovediac nie je schopný služby. To je nadčasové. Presne takto vznikajú zásadné trhliny v štátnej moci, tá fatálna  ˝únava materiálu˝, ktorú v istej fáze už niekedy jednoducho nemožno profesionálne zvariť. Stačí vlastne len málo. Ako to povedal svojho času Ján Pavol II. davom pod jarmom dvoch generálov, Čiľanom za Pinocheta i Poliakom za Jaruzelského: ˝Už sa nebojte.˝”.

V najnovšom statuse sa zamýšľa nad situáciou, čo so “slobodným Katalánskom” a jeho členstve v EÚ: “Je pravda, že ˝slobodné Katalánsko˝ bude členom Európskej únie automaticky, ako tvrdia nacionalistickí predáci? Nie. Bude to nový štát, musí zahájiť prístupové rozhovory, EÚ už len na to nemusí kývnuť. A medzitým sa navalia dopady politické, ekonomické a sociálne, upozorňujú federalisti.”

A k hrubému zákroku voči referendu dodáva: “Stupidita madridskej vlády je bez konkurencie. Prečo nemohla postupovať ˝britsky˝ a povoliť referendum ako Londýn Škótom, Kanada Quebecu a – v ďalšom roku – Francúzsko Novej Kaledónii?”
Nie všade ale dochádzalo k násilnostiam. Pri niektorých volebných miestnostiach policajti len postávali a prihliadali sa hlasovaniu. Podľa Českej televízie im za to hrozí stíhanie, pretože zradili dôveru centrálnej vlády, ale u hlasujúcich si vyslúžili veľký rešpekt a potlesk.

Video