Rím 30. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Andrea Merola)
 
Povodne, ktoré v pondelok postihli severotalianske Benátky, spôsobili rozsiahle škody v tamojšej Bazilike svätého Marka. Časti starobylého chrámu boli zatopené až 16 hodín, pričom voda siahala až do výšky 90 centimetrov

Na snímke interiér baziliky

Intenzívne dažde sprevádzané silným vetrom, ktoré v pondelok a utorok postihli veľkú časť Talianska, si vyžiadali už najmenej 11 životov. Mnohé z obetí zahynuli, keď na ne spadli vyvrátené stromy. Do odpratávania zatarasených ciest bolo celkovo nasadených takmer 6000 hasičov, napísala agentúra AP.
“Počas jedného dňa (benátska) bazilika zostarla o 20 rokov a to je možno ešte optimistický odhad,” povedal hlavný správca kostola Carlo Alberto Tesserin, ktorého citovala agentúra DPA.
Povodňová voda poškodila mramorové súčasti, stĺpy, bronzové dvere i podlahové mozaiky chrámu. Podľa Tesserina to poukazuje na potrebu lepšieho zabezpečenia baziliky i celých Benátok pre prípad povodní.  Záplava takejto intenzity postihla Baziliku svätého Marka už druhýkrát od roku 2000 a celkovo piatykrát za tisíc rokov jej existencie.
Povodňová voda v Benátkach kulminovala v pondelok na úrovni 156 centimetrov a bazilika je v súčasnosti chránená len do výšky 110 centimetrov. Úrady v pondelok preventívne evakuovali celé Námestie sv. Marka.  Silný vietor vyvolal v pondelok v Benátkach nadpriemerne vysoký príliv, ktorý – po prvý raz v priebehu desaťročia – zatopil tri štvrtiny mesta. Aj v utorok stále zostávalo zatopených približne osem percent Benátok.
 
 
 
Príspevok Povodne spôsobili veľké škody v benátkej Bazilike sv. Marka zobrazený najskôr Hlavné správy.