Bratislava 10. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Podnikatelia majú používať systém eKasa od obdobia, kedy im výrobca, dovozca alebo distribútor online registračnú pokladnicu dodá. Tvrdí to finančná správa v nadväznosti na to, že zaevidovala snahy podnikateľov obchádzať zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice, a to buď úmyselným stornovaním objednávok inštalácie eKasy, odkladaním inštalácie dodávok alebo nesprávnym pochopením novely

Na snímke hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová

„Finančná správa preto upozorňuje, že podnikatelia nemajú čas so začatím používania eKasy do konca roka, ale musia v nej evidovať tržby hneď, ako ju dostanú od výrobcu, dovozcu alebo distribútora,“ konštatovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Prechodné obdobie na neudeľovanie pokút bolo podľa nej zákonom upravené len preto, aby mali podnikatelia čas zabezpečiť si eKasu od svojich výrobcov a neznamená to, že eKasu do konca roka používať nemusia. Schválené prechodné obdobie sa podľa finančnej správy týka iba udeľovania pokút, neplatí pre používanie eKasy.

Ak sa chceli podnikatelia vyhnúť pokute za nepoužívanie eKasy, museli požiadať o pridelenie kódu eKasa klient do účinnosti novely zákona, teda do 1. júla 2019. „Odklad pri ukladaní pokút sa tak vzťahuje iba na subjekty, ktoré doteraz evidovali tržby v elektronickej registračnej pokladnici, požiadali o kód pokladnice eKasa klient pre online registračnú pokladnicu, ale ešte im nebola dodaná. Tieto subjekty môžu po 1. júli 2019 používať elektronickú registračnú pokladnicu so zrušeným daňovým kódom pokladnice, avšak len do času, kým nebudú mať od výrobcu dodanú online registračnú pokladnicu,“ vysvetlila hovorkyňa finančnej správy.

Správca daní tiež upozorňuje, že podnikatelia, ktorí používajú virtuálnu registračnú pokladnicu, musia evidovať tržby v systéme eKasa aj naďalej. Na nich sa žiadny odklad pokút nevzťahuje, nakoľko virtuálna registračná pokladnica je súčasťou systému eKasa. „Odklad pri udeľovaní pokút sa vzťahuje na virtuálnu registračnú pokladnicu iba v prípade, ak si subjekt požiadal aj o kód pokladnice eKasa klient na online registračnú pokladnicu. Ak si však subjekt zaviedol virtuálnu registračnú pokladnicu ako dočasné náhradné riešenie a nepožiadal o kód online registračnej pokladnice, musí od účinnosti zákona, teda od 1. júla 2019, používať virtuálnu registračnú pokladnicu,“ dodala Skokanová.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj