Ružomberok 22. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Po prehre znamenajúcej nenaplnenie sna o postupe na budúcoročné majstrovstvá Európy v basketbale žien smútila rovnako ako jej spoluhráčky. Terézia Páleníková odohrala v kľúčovom ružomberskom súboji o postup proti Čiernej Hore (68:82) takmer 26 minút a nastrieľala 17 bodov

Na snímke slovenská reprezentantka v basketbale Terézia Páleníková

Ak by mali aj ďalšie dve-tri Slovenky takú presnú mušku ako legionárka z poľského Vroclavu, možno by bol výsledkom iný. Chýb sa stalo viacero a to najmä v druhej päťminútovke tretej štvrtiny. Slovenské hráčky povzbudzované zaplnenou Koniarňou na jej začiatku viedli 44:42, no na jej konci to zrazu bolo 61:46 pre súperky. Tým dokonca padla aj trojka z vlastnej polovice ihriska.
“Nedokázali sme zastaviť ich rýchly protiútok a to ani za cenu faulov. Robili sme až detinské chyby a najmä sme neustrážili ich dominantnú hráčku Johnsonovú. Celkovo sme v tomto stretnutí nevyužili náš potenciál,” zhodnotila Terézia Páleníková. Dvadsaťtriročná krídelníčka presnými strelami viackrát zdvihla bojovú zástavu slovenského tímu, ale na disponované Čiernohorky to v stredu nestačilo. Páleníková však verí, že mladé družstvo, ktoré tvorí veľmi dobrú partiu aj mimo súťažnej palubovky, pokazeným záverom kvalifikácie ME 2019 zďaleka nepovedalo posledné slovo.
“Väčšina z nás sa dobre poznáme z mládežníckych reprezentácií. O to viac nás mrzí, že sme to nezvládli. Mali sme jedinečnú šancu postúpiť s mladým tímom na šampionát. Taký je šport,” povzdychla si niekdajšia hráčka Piešťanských Čajok. Zároveň burcujúco dodala: “Každá z nás to s basketbalom myslí vážne. Dúfam, že sa z prehry poučíme a vrátime sa silnejšie.”
Páleníková sa na záver pokúsila porovnať oba zápasy s Čiernohorkami, ktoré napokon z prvého miesta v A-skupine postúpili na európsky šampionát do Srbska a Lotyšska. Vo februári tohto roku Slovenky vyhrali v Podgorici 73:72 a vtedy to s ich postupovými šancami vyzeralo veľmi dobre. O všetkom však s definitívou rozhodla 14-bodová prehra v odvete. Pri rovnakom počte víťazstiev a prehier (4-2) mali slovenské hráčky najhoršiu vzájomnú bilanciu z tria Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Slovensko.
“U nich sme hrali jednoduchý a rýchly basketbal. Základom bola obrana. V odvete to bolo všetko horšie, najmä to neustráženie ich najlepšej hráčky. A aké bolo naše nastavenie na rozhodujúci zápas? O podcenení by som nerozprávala, to na tejto úrovni neprichádza do úvahy. Veľmi sme chceli a nakoniec nám to pretieklo pomedzi prsty,” dodala T. Páleníková.
 
Príspevok Poučíme sa a vrátime sa silnejšie. S basketbalom to myslíme vážne, vraví Páleníková zobrazený najskôr Hlavné správy.