Berlín 20. decembra (HSP/TASR/Foto: TASR/AP-Michael Sohn)

Jeden z otáznikov, týkajúcich sa identity posádky kamióna, ktorý zanechal v pondelok večer spúšť na vianočných trhoch v berlínskej štvrti Charlottenburg, je zodpovedaný. Podľa dostupných informácií útočník, ktorý kamión pravdepodobne uniesol aj s poľským vodičom, bol utečencom, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016

Na snímke hasiči nakladajú zranenú osobu do sanitkyNa snímke hasiči nakladajú zranenú osobu do sanitky

Berlínska polícia v skorých ranných hodinách potvrdila, že bezduché mužské telo, ktoré sa našlo v kabínke kamióna, patrí poľskému občanovi. Žiadne ďalšie podrobnosti však strohá informácia zverejnená prostredníctvom sociálnych sietí neobsahuje. Má však ísť o pôvodného vodiča kamióna, bratranca majiteľa poľskej špedičnej firmy a podľa všetkého bol útočníkom popravený.

Otázniky týkajúce sa identity zadržaného podozrivého, ktorý mal sedieť za volantom kamiónu, pretrvávajú a zrejme potrvá istý čas, kým sa ich podarí zodpovedať úplne a definitívne. Malo by ísť o muža, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016 ako utečenec a pochádza z Pakistanu alebo Afganistanu. Podozrivý však údajne používa viacero identít. Spočiatku aj denník Die Welt prinášal zmätené správy o jeho pôvode – najprv hovoril o Čečencovi, neskôr sa čitateľom ospravedlnil a uviedol, že útočník je Pakistanec. Najnovšie informácie hovoria, že útočník by mohol byť Afgánec.

Známe sú však aspoň niektoré podrobnosti o zadržaní v súčasnosti vypočúvaného podozrivého.
Ako vyplýva z informácií internetového vydania periodika Die Welt, polícii uľahčil prácu jeden z očitých svedkov, ktorý bežal za podozrivým takmer 2 km a polícii hlásil jeho polohu, takže hliadka si na muža na úteku počkala na vhodnom mieste a zadržala ho. Podľa poznatkov podozrivý prišiel ako utečenec do Nemecka vo februári 2016. Výsluch podozrivého pokračuje.

Na následky ťažkých zranení po pravdepodobnom teroristickom útoku na predvianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, ku ktorému došlo v pondelok večer, zomreli podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA v nemocnici ďalšie tri osoby. Celkový počet obetí sa tak zvýšil z doterajších deväť na 12

V starostlivosti zdravotníkov v nemocniciach nemeckej metropoly zostáva naďalej 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými traumami.

Predstavitelia Berlína i polície a možno i prokuratúry sa o doterajších poznatkoch z priebehu vyšetrovania prípadu chcú s verejnosťou podeliť na utorkovej tlačovej konferencii, ktorá sa očakáva v skorých popoludňajších hodinách.

Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere však v stanovisku pre prvý program verejnoprávnej televízie ARD už v noci uviedol, že aj keď slovo útok ešte nechce použiť, mnohé hovorí práve pre túto verziu.