USA 29. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Eraldo Peres)

„Bola som svedkom brutálnych, chladnokrvných vrážd viac ako 600 životaschopných, zdravých bábätiek v siedmom, ôsmom, aj v deviatom mesiaci tehotenstva. Veľmi, veľmi málo z týchto bábätiek, menej než 2%, bolo hendikepovaných,“ odhaľuje Luhra Tivisová, poradkyňa na klinike, kde sa prevádzali potraty vo vysokých štádiách tehotenstva
Ilustračné foto

Bývala zamestnankyňa potratovej kliniky Luhra Tivisová pracovala v Kansase pre potratára Dr. Georga Tillera, ktorý bol v roku 2009 zavraždený.
Na túto kliniku vo Wichite prichádzali ženy z celej krajiny, aby im vykonali potrat v treťom trimestri. Tivisová uvádza, že bola prinútená matkám klamať o úrovni vývoja ich dieťaťa.
„Od mája do novembra roku 1988 som pracovala pre potratára. Špecializoval sa na potraty v treťom trimestri. Bola som svedkom brutálnych vrážd viac ako 600 životaschopných detí…. Myslela som si, že som za slobodnú voľbu ženy a bola som rada, že pracujem na potratovej klinike. Myslela som si, že poskytujem šľachetnú pomoc ženám v núdzi…
„Dostala som inštrukcie, aby som falšovala vek bábätiek v zdravotných záznamoch. Očakávalo sa odo mňa, že budem klamať matkám cez telefón, keď sa objednávali na potrat. Mala som im hovoriť, že tehotenstvo ešte ´nepostúpilo´“…
Tivisová tiež prehovorila o tom, ako telá týchto bábätiek spaľovali v krematóriu vo vnútri potratovej pobočky na popol:
„V jeden deň vyšiel Dr. Tiller z pivnice, kde matky rodili. Držal veľkú kartónovú krabicu, a prešiel našou chodbou, aby sa vyhol čakárni s pacientkami. Išiel okolo môjho stola a keď bol ďalej, zakričal na mňa, aby som mu prišla pomôcť. Krabica bola taká veľká a ťažká, že rukou nemohol odomknúť dvere. A tak som ich preňho otvorila a uvidela som veľmi zreteľne žiaru kovu krematória – rovnakého krematória, ako sa nachádza aj v domoch smútku. Vrátila som sa k počítaču. Počula som Dr. Tillera, ako zapaľuje plynovú rúru. O pár minút neskôr som pocítila pach horiaceho ľudského tela.“
Potratoví aktivisti často tvrdia, že neskoré potraty sa vykonávajú iba z vážnych zdravotných dôvodov, avšak početné množstvo potratárov priznalo, že vykonávajú tieto potraty aj zdravým matkám so zdravými deťmi.
Záznamy pro-life organizácie Operation Rescue ohaľujú, že dôvody, ktoré udali ženy ako dôvod potratu na Tillerovej klinike, zahŕňali nasledovné: žena sa chcela zúčastniť konských dostihov, ďalšia nemohla hrať na strednej škole basketbal, iná nechcela, aby jej tehotenstvo zničilo plastiku brucha…
Samotný Tiller uviedol, že často vykonáva potraty na zdravých deťoch. V prejave pred Národnou potratovou federáciou na stretnutí v New Orleans povedal: “Máme skúsenosti s neskorými termináciami. Za posledných päť rokov je to okolo 10 000 pacientiek, (24-36tt) a približne 800 plodových anomálii (26-36tt).
To znamená, že za päť rokov Tiller vykonal viac ako 9 000 potratov v pokročilých štádiách tehotenstva na zdravých deťoch. Taktiež, keďže pôrod aj treťo-trimestrový potrat sú vykonané vyvolaním pôrodu, neexistuje možnosť, že boli vykonané z dôvodu ohrozenia života matky.
Pri potrate v treťom trimestri je dieťaťu vstreknutá smrteľná dávka digoxínu, ktorá ho otrávi a zastaví mu srdce. Potom sa vyvolá pôrod. Jed vpichnutý dieťaťu vopred je nevyhnutý, pretože dieťa je natoľko vyvinuté, že by pravdepodobne prežilo, keby sa narodilo živé.
9 000 potratov, ktoré Tiller vykonal, boli z iných dôvodov, než zdravotných – podstúpili ich ženy, ktoré si jednoducho vybrali potratiť životaschopné dieťa kvôli svojim vlastným dôvodom.
Mnohí netušia, že potrat je v USA legálny až do pôrodu. Bol uzákonený rozhodnutím Najvyššieho súdu v prípade Roe v. Wade a následne Doe v. Bolton. Následne sa legalizovali potraty počas celých deviatich mesiacov tehotenstva z akéhokoľvek dôvodu.
Najvyšší súd v USA umožnil jednotlivým štátom obmedziť vykonávanie potratov. Niektoré štáty znížili hranicu, avšak napríklad v New Jersey a Colorade žena môže prísť na potrat aj deň pred určeným pôrodom, z akéhokoľvek dôvodu.
Viktória Dandarová