Rím 4. januára 2016 (/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA/Giuseppe Lami)

Cez Taliansko prešli do Európy už stovky tisíc utečencov, vyzerá to tak, že situácia sa ale zmení.

Nový taliansky premiér Paolo Gentiloni si povedal dosť, teraz vyzýva k masovej deportácii utečencov. Po celom Taliansku, dorazila na policajné stanice dvojstranová smernica, v ktorej sú policajti vyzývaný k tomu, aby zvýšili svoje úsilie pri deportácii ”ekonomických” migrantov.

Na snímke taliansky premiér Paolo Gentiloni

Na snímke taliansky premiér Paolo Gentiloni

V blízkej dobe bude v Taliansku otvorených 16 nových, zadržovacích stredísk. Utečenci tú pobudnú až do svojej deportácie z Talianska.

Bývali taliansky premiér Matteo Renzi odmietal vybudovanie týchto stredísk, svoj postoj obhajoval tým, že talianska spoločnosť, integráciu migrantov zvládne.

Renziho nástupca Gentioni však k tejto téme zaujal odlišný postoj, a súhlasí sním väčšina obyvateľstva, pretože situácia v Taliansku nieje najlepšia. Za posledné tri roky dorazilo do Talianska viacej ako pol milióna migrantov.

Matteo Renzi označil až 400 000 utečencov za tých, ktorý nemajú právo na azyl, a mali by byť vyhostení. Deportovaných ich však bolo zatiaľ len približne 5 000, informuje server Express.

Renziho podporuje aj vodca talianskej strany Hnutie piatich hviezd Beppe Grilo, ten vyhlásil: ”Doteraz bol čas na smútok, súcit a solidaritu.Teraz je čas jednať!”

Samuel Poništ