Moskva 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikipedia)
 

Šírenie zvestí o príčinách vzniku diery v kozmickej lodi Sojuz narušuje priateľské vzťahy v kolektíve Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Oznámil to šéf štátnej korporácie Dmitrij Rogozin.

Ilustračné foto

Denník Kommersant s odkazom na anonymný zdroj zverejnil informáciu, že diera bola údajne výsledkom úmyselného konania amerických astronautov. Podľa verzie denníka jeden z astronautov ochorel a návrat posádky by mu umožnil získať plnohodnotnú lekársku pomoc.
„Šírenie domnienok a zvestí o tom, čo sa dialo na ISS, práci odborníkov z korporácie Roskosmos nepomáha a je zamerané na podlomenie priateľských vzťahov v kolektíve vesmírnej stanice. Do doby, než budú práce špeciálnej komisie Roskosmosu ukončené, sú akékoľvek tvrdenia s odkazom na ‚zdroje‘ neprijateľné,” napísal Rogozin na Facebooku.
Únik vzduchu na ISS bol zaznamenaný pred dvoma týždňami, konkrétne v noci na 30. augusta. Posádka skontrolovala všetky komory a na kozmickej lodi Sojuz MS-09 objavila, ako uvádza Rogozin, mikroprasklinu. Tá sa nachádzala v úseku určenom pre bývanie a nie v zostupnom module, teda neohrozovala návrat lode na Zem.
 

Príspevok Postoj Ruska k medializovaným informáciám, že dieru do lode Sojuz vyvŕtali Američania zobrazený najskôr Hlavné správy.