Obhajoba politiky v Sýrii

Obama sa v rozhovore pre reláciu 60 Minutes, vysielanom televíziou CBS, vyjadril aj k politike svojej vlády voči Sýrii. Vrátil sa i k svojmu výroku z roku 2012, keď na tlačovej konferencii hovoril o vytýčení ‚červenej čiary‘, ktorou „sme dali Asadovmu režimu jasne najavo“, že „použitie chemických zbraní by malo obrovské dôsledky“. V rozhovore pre CBS Obama uviedol, že slovné spojenie „červená čiara“ v texte svojho prejavu ani nemal a že improvizoval.

K zásahu nakoniec nedošlo, pretože USA s Ruskom sprostredkovali dohodu, v rámci ktorej sýrsky prezident Bašár Asad sľúbil odovzdať zvyšné sýrske chemické zbrane. Toto pozdržanie intervencie proti Asadovi je analytikmi považované za „jedno z najkontroverznejších zahraničnopolitických rozhodnutí prezidenta Obamu“. K ozbrojenej akcii sa však vtedy odmietli pripojiť aj vplyvní americkí spojenci Nemecko a Británia.

Obama trvá na tom, že USA nie sú svetovým policajtom

Obama v rozhovore trval na svojom názore, že Spojené štáty nie sú svetovým policajtom. „Ak jediná vec, ktorú môžeme urobiť v Sýrii a znova aj v Iraku, je vyslať tam 200.000 mužov, a naším cieľom je byť nielen policajtom, ale guvernérom tohto regiónu, ak znova urobíme túto chybu, hanba nám!“ vyhlásil Obama.

Vzťahy s Izraelom

Pre CBS sa Obama vyjadril aj politike USA voči Izraelu. Podľa neho rozširovanie výstavby židovských osád nabralo také rozmery, že to bráni možnosti vytvorenia palestínskeho štátu. Súčasne odmietol tvrdenia o „veľkej roztržke“ vo vzťahoch medzi USA a Izraelom v dôsledku decembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, keď sa USA zdržali pri hlasovaní o rezolúcii odsudzujúcej izraelskú osídľovaciu politiku.

„Vzhľadom na naše investície v tom regióne a náš hlboký záujem o Izrael si myslím, že máme legitímne právo priateľovi povedať, že to (osídľovanie) je problém,“ uviedol Obama. Dodal, že takáto izraelská politika „by mohla mať dlhodobé dôsledky pre mier a bezpečnosť v regióne i pre Spojené štáty.“

Obama o Trumpovom nástupníctve

Odchádzajúci prezident v rozhovore hodnotil osem rokov svojho pôsobenia v Bielom dome. Časť výsledkov, ktoré Obama dosiahol, však jeho nástupca Donald Trump mieni prehodnotiť: ide napríklad aj o vzťahy s Izraelom či zákon o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti, známy ako Obamacare.

Obama priznal, že ide o nezvyčajné odovzdanie moci, a poznamenal, že s týmto jeho výrokom by zrejme súhlasil aj Trump. Obama apeloval na republikánov v Kongrese a Trumpových priaznivcov v krajine, aby zaistili zachovanie „určitých noriem a inštitucionálnych tradícií“, ktoré „neslobodno rušiť, pretože majú svoje opodstatnenie“. V tejto súvislosti sa zmienil o demokracii a súdržnosti.