Bratislava 27. marca 2018 (HSP/Foto: TASR – Pavol Zachar)
 
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie pozvala na koncert predstaviteľov parlamentných strán. Pozvaný bol aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý však pozvanie na poslednú chvíľu odmietol. Svoje rozhodnutie zdôvodnil prítomnosťou predstaviteľov strany Ľudova strana  – Naše Slovensko, ktorých označuje za fašistov. “Pozvanie fašistov na večerný spomienkový koncert je preto mimoriadne nešťastným spôsobom pripomenutia si 30. výročia tejto významnej udalosti,” skonštatoval jeho hovorca Roman Krpelan.

Na snímke Andrej Kiska

KBS na rozhodnutie prezidenta uviedla: „pána prezidenta sme pozvali, aby hovoril. Poslancov sme pozvali, aby počúvali. Je nám veľmi ľúto, že svoju účasť odriekol. Toto rozhodnutie z úcty k nemu a jeho úradu, samozrejme, rešpektujeme.”
Rozhodnutie prezidenta je vnímané ako útok na Katolícku cirkev. Vnímajú to rovnako aj poslanci NR SR? Na naše otázky nateraz odpovedali poslankyne SaS Jana Kiššová a Renáta Kaščáková i poslankyňa Most-Híd Edita Pfundtner.
 
Čo si myslíte o postoji prezidenta Andreja Kisku, ktorý odmietol pozvanie Konferencie biskupov Slovenska?
Jana Kiššová (SaS): Je to jeho rozhodnutie a ja ho v plnej miere rešpektujem.
Edita Pfundtner (Most-Híd): Rozumiem argumentácii pána prezidenta, že svojou účasťou na slávnostnom koncerte pri príležitosti sviečkovej manifestácie nechcel legitimizovať názory členov ĽSNS.
Na druhej strane je však faktom, že zástupcovia tejto strany boli zvolení do NRSR v demokratických voľbách. Preto by bol potrebný jasný postoj generálnej prokuratúry, ktorý by konečne jasne určil, či v zmysle platných právnych predpisov môže táto strana legitímne fungovať v našej spoločnosti a voľne šíriť ideológiu nedemokratických režimov.
Renáta Kaščáková (SaS):  Vnímam to ako jeho gesto odmietnutia možnosti ocitnúť sa v spoločnosti neonacistov na spoločenskom podujatí.
Myslím si, že svoju úctu k spomienke na udalosti Sviečkovej manifestácie dal dostatočne najavo počas konferencie a pietneho aktu, ktoré poctil svojou štátnickou návštevou.
 
Čo to podľa vás vypovedá o jeho vzťahu ku Katolíckej cirkvi?
Jana Kiššová (SaS): Nemyslím si, že jeho odmietnutie pozvania na toto podujatie vypovedá niečo o ich vzájomnom vzťahu. Vnímam to len ako rozhodnutie prezidenta neisť za daných okolností na toto podujatie.
Edita Pfundtner (Most-Híd): Na túto otázku sa musíte opýtať pána prezidenta. Nie som v pozícií hodnotiť jeho vzťah smerom ku Katolíckej cirkvi.
Renáta Kaščáková (SaS):  Podľa mňa to nevypovedá o jeho vzťahu ku Katolíckej cirkvi nič, vypovedá to iba o jeho vzťahu k fašistom, resp. neonacistom.
 
 
Príspevok Poslankyne NR SR o Kiskovom odmietnutí slovenských biskupov zobrazený najskôr Hlavné správy.