Bratislava 23. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Rôzne osobnosti, vrátane poslankýň Národnej rady SR Viery Dubačovej a Zuzany Zimenovej sa zúčastnili na slávnostnej akcii pri príležitosti moslimského sviatku Ramadán. Nosnou témou slávnostnej večere bolo vyjadrenie vôle pre dialóg a odmietnutie nenávisti.

Na snímke Viera Dubačová

Na sviatočné podujatie v rámci Ramadánu prišli viacere známe osobností a predstavitelia duchovných obcí. Najprv boli odrecitované rôzne verše z Koránu – posvätnej knihy Islamu. Nevedno však či aj tie, ktoré vyzývajú na zabíjanie neveriacich, či ľudí iných vierovyznaní. Nasledovala séria príhovorov.
Ako prvý vystúpil katolícky kňaz a výkonný kancelár Konferencie biskupov Slovenska ThLic. Anton Ziolkovský, PhD. Po ňom vystúpil evanjelický duchovný, teológ a profesor na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Prof. Mgr. František Ábel, PhD. Informoval portál islamonline.
K slovám o tolerancii sa pridal aj liberálny rabín Ústredia židovských náboženských obcí na Slovensku Miša Kapustin: “Sme rôzni, náš svet je farebný. Máme rôzne spôsoby rozmýšľania, rôznymi spôsobmi sa modlíme, vyjadrujeme svoju vieru, ale ja to vnímam ako Božie požehnanie, aby sme sa učili jeden od druhého, aby sme sa spoznávali,” povedal vo svojom príhovore.
Nebolo by to ono, keby na takejto akcii chýbal známy proamerický mimovládkar a slniečkár blízky Kiskovi, Pavol Demeš: ” Po 25 rokoch Slovensko dospelo do bodu, že vieme mať spolu takéto stretnutie, kedy sa stretávajú ľudia rôznych náboženstiev, práve na takejto pôde, želajú si všetko dobré v časoch, kedy zažívame spustu otáznikov, neistôt, a toto ma veľmi teší,” vyhlásil Demeš.
Ako posledný sa prítomným prihovoril bratislavský imám a spoluzakladateľ Islamskej nadácie na Slovensku. Spomenul veľmi smutnú správu uplynulých dní, tragické úmrtie mladého Henryho z Filipín, ktorý sa taktiež stal obeťou nenávisti.
Imám má však zrejme nejaké tajné informácie, keďže vyšetrovanie tejto vraždy ešte nie je ukončené a nie je jasné či sa jednalo o vraždu z nenávisti, alebo z nejakého iného dôvodu.
Na slávnostnej akcii pri príležitosti ramadánu sa zúčastnili aj rôzne iné osobnosti ako napríklad novinár Andrej Bán, teológ Miroslav Kocúr, či riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová.
Nechýbali ani zástupcovia z parlamentu. Konkrétne išlo o dve prelietavé poslankyne – Vieru Dubačovú, ktorá prestúpila zo strany OĽaNO do strany SPOLU Miroslava Beblavého a Zuzana Zimenová, pred tým strana Sieť a v súčasnosti vstúpila do poslaneckého klubu SaS.
Viera Dubačová sa preslávila tým, že v prvý deň nástupu do parlamentu prišla s pripnutou židovskou hviezdou. Teraz zrejme hľadá voličské hlasy u moslimov.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Poslankyne Dubačová a Zimenová sa zúčastnili na oslave moslimského Ramadánu zobrazený najskôr Hlavné správy.