IstanSlovensko 20. júla 2017 (HSP/Foto: TASR -Pavel Jakub Kotian)

Kontroverzný Istanbulský dohovor, ktorý pod rúškom boja proti násiliu na ženách, chce do vzdelávacieho systému presadiť gender ideológiu, dostal nateraz stopku. Po poslednom zasadnutí Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť  ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nateraz ratifikáciu dohovoru stopla.
Na snímke Anna Verešová

Po rozhodnutí ministerky Žitňanskej odložiť ratifikáciu Istanbulského dohovoru sa zdvihla vlna hystérie. Poslankyňa NR SR Anna Verešová (OĽaNO-NOVA), ktorá patrí ku skupine kritikov dohovoru z dôvodu, že dokument presadzuje rodovú ideológiu, sa k hanlivým mediálnym označeniam vyjadrila vo videu zo zariadenia na pomoc týraným ženám a deťom.
„Patrím k tej skupine odborníkov, ktorá si dovolila po minulé roky pripomienkovať túto medzinárodnú zmluvu. A tak, opakovane, opäť dnes čítam v médiách, že sme hŕstka aktivistov, že sme diletanti, že sme dokonca proti právam žien, a že sme proti odstráňovaniu násilia na ženách,“ uviedla Verešová.
„Už dvadsať rokov pomáhame týraným ženám a deťom. Je pre mňa až smiešne, že pri každom vystúpení k Istanbulskému dohovoru musím najprv povedať ‘som za odstránenie násilia na ženách’. Myslím si, že dvadsaťročná prax, konkrétna pomoc týraným ženám a deťom, hovorí v prospech, že som expertom, odborníkom. A preto si dovolím sa k dohovoru celé tie roky vyjadrovať,“ dodala.
Uviedla tiež, že mnohí sa jej pýtajú, čo je na Istanbulskom dohovore také kontroverzné, keď toľko polarizuje slovenskú spoločnosť. Podľa jej slov má dohovor dobrý základný cieľ – odstrániť násilie na ženách.
Avšak pod rúškom vážnej témy odstránenia násilia sa v Istanbulskom dohovore presadzuje kontroverzná rodová agenda – definície rodu a rodovej identity, ktoré sú rozdielne od pohlavia.
Dohovor neratifikovalo nielen Slovensko, ale aj ďalšie polovica členských štátov Európskej únie, vrátane Nemecka a Veľkej Británie.

„Je mi ľúto, že taká vážna téma, ako je násilie v rodinách, násilie na ženách, deťoch, starých a chorých ľuďoch sa zneužíva na presadzovanie kontroverzných ideológií,“ uviedla a dodala „násilie v rodinách odstránime dôslednou aplikáciu našich zákonov v praxi a spoločným prístupom bez akéhokoľvek vylučovania a zosmiešňovania ostatných odborníkov.“
„Preto som na tej strane odborníkov, ktorí vyzývajú vládu, aby vzala späť podpis pod tento dohovor,“ vysvetlila v závere videa Verešová.
Poslankyňa Anna Verešová vysvetlila svoju kritiku Istanbulského dohovoru aj v rozhovore pre Hlavné správy. Viac si môžete prečítať v článku s názvom “Kontroverzný Istanbulskú dohovor dostal nateraz stopku. Anna Verešová ozrejmila, prečo úsilie kritikov nekončí”.