Praha 20. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 
Poslankyňa za SPD Karla Maříková na svojej stránke na Facebooku zverejnila dve mapy, ktoré znázorňujú vojenskú prítomnosť Ruska a Spojených štátov vo svete. Z nej jasne vyplýva, že Rusko sa Spojeným štátom v počte zahraničných vojenských misií nemá šancu varovnať

Ilustračné foto

Maříková v pondelok ráno zdieľala príspevok, v ktorom sú zobrazené dve mapy. Jedna znázorňuje vojenskú prítomnosť Spojených štátov a druhá tú ruskú. Z mapy jasne vyplýva, že vojenská prítomnosť USA vo svete je podstatne väčšia. Mapa rozmiestnenia americkej armády označuje takmer celý americký kontinent, Európu až k ruským hraniciam, väčšinu Blízkeho východu, zhruba tretinu Afriky, Austráliu a časť Ázie a Tichomoria.
 

 
Rusko má oproti tomu svoje vojenské základne rozmiestnené len v bezprostrednej blízkosti svojich hraníc a v Sýrii. Podľa verejne dostupných údajov ruskí vojaci prevažne pôsobia v krajinách Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, a to v Arménsku, Bielorusku, Kazachstane, Kirgizsku a Tadžikistane. Okrem toho má Rusko svojich vojakov v Abcházsku, Južnom Osetsku a Podnestersku.
Na tento nepomer na mapách krikľavo upozorňuje nápis “Ktorý hlupák to ešte nechápe”. Poslankyňa svoj príspevok, ktorý zdieľalo cez 140 ľudí, viac nekomentovala. Veľká časť diskutujúcich sa zhodla na tom, že mapa vyvracia narativ o agresívnym Rusku.
“Suprový pravdivý príspevok, skladám poklonu pani Karlo,” napísal Pavcak Sachtak.
“USA zarábajú na okupácii sveta, vojenskou intervenciou, kto to nevidí, je idiot …!” Dodáva Hantt Dilen.
Niektorí však upozornili na nezrovnalosti v prípade “americkej mapy”. Tá napríklad nezahŕňa Aljašku. Ďalej podľa dostupných údajov Spojené štáty žiadnu vojenskú základňu v Mexiku nemajú. Vojenská prítomnosť preto pravdepodobne zahŕňa aj vojenskú spoluprácu s označenými štátmi. V takomto prípade by však mapa mala zahrnúť aj ruskú vojenskú prítomnosť v niektorých afrických krajinách, kde pôsobia ruskí vojenskí špecialisti, napríklad Stredoafrickú republiku alebo Ugandu.
 
Príspevok Poslankyňa SPD Maříková porovnala ruskú a americkú vojenskú prítomnosť vo svete. Výsledky vás prekvapia zobrazený najskôr Hlavné správy.