Praha 23. októbra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Bude u našich susedov v dohľadnej dobe legalizovaná eutanázia? Na prelome februára a marca bude mieriť do českej Snemovne návrh zákona z dielne vládneho ANO a Pirátov, ktorým sa pokúsia eutanáziu legalizovať

Ilustračné foto

Nie je to prvý pokus o uzákonenie usmrtenia pacienta. Podobná úprava neprešla českou Snemovňou už v roku 2008. Úspech nemala ani ďalšia predloha z roku 2016, ktorá počítala s tým, že prístup k eutanázii by mali iba ľudia v beznádejnom stave. Proti  navrhovanému zákonu vtedy vystúpili kritici nielen z radov lekárov, ale aj odborníci a poskytovatelia  paliatívnej a hospicovej starostlivosti.

Autorke novely, poslankyne za stranu ANO, Věre Procházkovej sa už skôr páčila predstava podľa ktorej by sa eutanázia vykonávala v hospici alebo doma za prítomnosti pracovníkov mobilného hospica. Poskytovatelia paliatívnej starostlivosti sú však proti a lekári takisto odmietajú eutanáziu v nemocniciach.

Spravodajský server eurozprávy.cz cituje autorku zákona Procházkovú: „Zákon tvoríme pre zlomok ľudí, ale chceme sa vyvarovať  situácie, ktorú som zažila so svojou mamičkou. Tá sa úmyselne predávkovala marfiom v záverečnom štádiu choroby a ja som sa s ňou nemohla dôstojne a v pokoji rozlúčiť.“ Poslankyňa zároveň priznáva, že poslanci  návrh zákona zatiaľ nevideli.

Podľa nového návrhu zákona by usmrtenie pacienta bolo umožnené iba občanom ČR alebo obyvateľom s trvalým pobytom, aby nedochádzalo k tzv. turstike za smrťou. Predkladatelia zákona sa dušujú, že pacient nesmie byť pri svojom rozhodovaní „pod finančným tlakom alebo tlakom žiadnej záujmovej skupiny.“

Eutanázia by mala byť z právneho hľadiska považovaná za prirodzenú smrť a, aby neboli nijako ovplyvnené dedičské nároky alebo poistné vzťahy. Autori zákona by uvítali i rozvoj paliatívnej starostlivosti a psychologickú podporu umierajúcich a ich rodín.

I keď predkladatelia  zákona tvrdia, že pacient bude môcť svoju žiadosť uskutočniť až na základe informácii o všetkých možnostiach, ktoré v jeho stave má. Zároveň nesmie byť pod žiadnym tlakom a prípady eutanázie by mali tvoriť iba „zlomok “. Tvrdenie že ju môžu ju využiť iba ľudia v beznádejnom stave, zaznievalo vo viacerých krajinách, ktoré už eutanáziu uzákonili, realita je však iná.

Skúsenosti z krajín, ktoré už eutanáziu legalizovali (ako prvé bolo Holandsko v roku 2002) ukazujú, že prípady usmrtenia pacienta zďaleka netvoria „zlomok  ľudí“, ale naopak dosť nezanedbateľný podiel.

Podla portálu eurozprávy kritici uvádzajú, že žiadosti v týchto krajinách sú naopak posudzované čím ďalej tým viac benevolentne. Dokazujú to i prípady, ktoré prenikli na verejnosť, napr. ako eutanázie mladých  fyzicky zdravých ľudí trpiacich psychickými problémami, alebo človeka pripútaného po úraze na invalidný vozík s problémom psychicky sa so svojou zmenenou životnou situáciou vyrovnať.

Medializovaný bol i prípad starenky, ktorá sa v priebehu eutanázie aktívne bránila usmrteniu, preto ju príbuzní pomáhali pridržiavať. Nehovoriac o tom, že sa otvára i možnosť pre eutanáziu detí, ktoré logicky nemôžu učiniť také rozhodnutie.

Katka Hanzlíková

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj