Bratislava 12. septembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

Poslankyňa z hnutie Sme rodina, Petra Krištúfková upozornila, že výdavky rodín na školákov spojené so začiatkom školského roka sa približujú k sume až 450 eur. „Pre niektoré rodiny je to neriešiteľná situácia a obrovská záťaž pre rodinný rozpočet. Nízkopríjmové rodiny si tak pomáhajú ako sa dá“, navrhuje preto zavedenie príspevku k rodinným prídavkom predložením novely zákona .
Na snímke poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (Sme rodina)

Poslankyňa si myslí, že ministerstvo práce malo už dávno s ministerstvom školstva prísť s riešením, ako uľahčiť slovenským rodinám  toto finančne náročné obdobie. „Ale niet sa čomu čudovať, že ministerstvo práce a školstva to nezaujíma, keďže na začiatku školského roku nemáme ani ministra školstva,“ dodáva poslankyňa.
V susedom Rakúsku je tento príspevok zavedený už dlhé roky. Hnutie Sme rodina preto predkladá návrh na príspevok k rodinným prídavkom, ktorý by bol vyplácaný vždy v septembri vo výške 25 eur a má slúžiť aspoň z časti na pokrytie zvýšených výdavkov. „Ide mi o to, čo najskôr vôbec zaviesť tento príspevok v reálnej výške, ktorú je schopný štátny rozpočet pokryť a následne ho navyšovať,“ uzatvára poslankyňa Krištúfková.
V rozprave k predmetnému návrhu uviedla:
Z každej strany počúvame, ako sa darí tomuto štátu, či už z úst ministrov alebo premiéra. Preto si myslím, a práve tým, že začal nový školský rok, že najviac by to mali pocítiť naše deti, lebo tie sú naša budúcnosť. Miesto toho tú máme vystresované rodiny, ktoré čakajú vysoké výdavky spojené s nástupom ich detí do škôl. Takmer všetky médiá priniesli články, v ktorých zrátali koľko stojí rodičov začiatok školského roka za čo som rada, že túto tému otvárajú.
Suma, ku ktorej sa všetci dopracovali sa pohybuje okolo 450 eur – v nej sú započítané poplatky, ktoré škola vyberá do triedneho a školského fondu:
– obedy v jedálni
–  poplatky za školské pomôcky
–  učebnice, ktoré si musia žiaci zakúpiť
Teda sú to priame výdavky, ktoré rodičia platia hneď s nástupom detí do školy.
Okrem toho si musia rodičia pripraviť ďalšie peniaze:
– na prezúvky
– tašky
– peračníky
– a kopec ďalších pomôcok
Akokoľvek by sa rodiny snažili šetriť, výdavky okolo 450 eur ich neminú. Pre niektoré rodiny a ich rozpočty je to takmer neriešiteľná situácia, a nízkopríjmové rodiny si naozaj pomáhajú ako vedia. Vďaka niektorým charitatívnym organizáciám, ktoré organizujú zbierky na oblečenie a školské potreby, je aspoň trochu niektorým rodinám toto finančne náročné obdobie uľahčené. Dokonca niektoré banky na začiatku školského roka ponúkajú výhodné možnosti prečerpania úveru v sume 300 eur na tento účel.
Áno, veľké výdavky spojené so začiatkom školského roka si všímajú všetci – okrem vlády a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ale niet sa čo čudovať, keď na začiatku školského roka nemáme ani ministra školstva.
Myslím si, že už dávno malo ministerstvo práce v spolupráci s ministerstvom školstva prísť s riešením ako uľahčiť slovenským rodičom toto finančne náročné obdobie, ako je tomu napríklad v Rakúsku kde tento príspevok je vo výške 100 eur a to sa bavíme o krajine, kde myslia na ľudí ešte aj pri ich vysokých príjmoch.
Takže my by sme tu na Slovensku mali myslieť sto-násobne viac. Možno to vyzerá ako banálna téma, ale vôbec ňou nie je. Je to veľký problém rodín na začiatku školského roka a týka sa obrovského množstva rodín. Ministerstvo školstva by konečne malo vybaviť školy tak, aby rodičia nemuseli kupovať knihy a pracovné zošity. A Ministerstvo práce už dávno malo vytvoriť príspevok pre rodiny so študujúcimi deťmi.
Hnutie SME RODINA preto predkladá návrh na príspevok k rodinným prídavkom, ktorý by bol vyplácaný vždy v septembri na pokrytie zvýšených výdavkov.
Viem, že výška, ktorú navrhujeme 25 eur, je len kvapkou v mori oproti reálnym výdavkom.  Ale ide mi o to, najskôr tento príspevok vôbec zaviesť so sumou, ktorú zvládne štátny rozpočet a následne ho postupne zvyšovať.
Chcem Vás však, kolegyne a kolegovia najmä z vládnej koalície, poprosiť- podporte zavedenie takéhoto príspevku pre slovenské rodiny.
/Chcem preto vyzvať poslancov z vládnej, aby podporili zavedenie tohto príspevku a pomohli slovenským rodinám/
Zvlášť, keď sa ekonomike darí, ako stále zdôrazňuje aj premiér aj minister financií.