Bratislava 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Poslanecké kluby troch koaličných strán sa zídu, aby rokovali o ich postupe na mimoriadnej schôdzi parlamentu o vyslovení nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD). Potvrdili to poslanci Andrej Hrnčiar (Most-Híd), Dušan Jarjabek (Smer-SD) a Anton Hrnko (SNS). Momentálne podľa nich nie je jasné, ako dnešné hlasovanie o Richterovi dopadne a či koalícia schôdzu “prežije”.
Na snímke podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd)

“Položte mi ľahšiu otázku. Neviem, všetko je možné,” odpovedal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar na otázku, či bude Richter odvolaný. “Aspoň je nejaký adrenalín,” komentoval fakt, že pár hodín pred schôdzou koalícia nevie zaistiť podporu členovi vlády. “Nie je to bežné, ale všetko to prináša život,” doplnil.
Poslanecký klub SNS v stredu (6.9.) večer zverejnil stanovisko, v ktorom strana žiada premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o výmenu ministra práce. “Oni už dlhšie obdobie avizujú, že s tým majú problém. Zobral som to na vedomie, nijako to neriešim,” uviedol Hrnčiar. Poslanecký klub Mosta-Híd podľa neho nepodporí odvolanie Richtera. “Áno, má našu dôveru,” deklaroval. “Už bol raz odvolávaný, my sme ho podržali, takže nevidím dôvod meniť ten postoj,” vysvetlil.
Hrnčiar si nevie predstaviť, že by koalícia fungovala ďalej po odvolaní člena vlády za pomoci jednej z koaličných strán.
Podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Jarjabek ešte nevie, či vypočujú návrh premiéra nezúčastniť sa rozpravy počas mimoriadnej schôdze. “Budeme sa o tom to baviť. Máme stretnutie klubu ešte dnes, tam si preberieme detaily, ako celá schôdza bude prebiehať,” ozrejmil. Jarjabek situáciu nevníma tak, že by dnes hrozil pád vlády. “Zatiaľ nie, poviem vám to veľmi otvorene, nemám také echo, že by mala padnúť vláda. Určite nie,” uviedol.
“Musia povedať, prečo, a, samozrejme, každé prečo má svoje preto a podľa toho sa zariadime a podľa toho budeme komunikovať ďalej,” uviedol Jarjabek k možnosti, že niektorí poslanci SNS podporia odvolanie Richtera. “Ide o vyjasnenie si názorov, vyjasnenie si postojov. Hovorím, je to kríza komunikácie. Mobily treba odložiť bokom a treba si sadnúť k rokovaciemu stolu,” doložil.
Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka sa nezmenila situácia od stredy (6.9.), kedy ich klub požiadal premiéra o odvolanie Richtera. “Situácia je rovnaká, ale definitívne rozhodnutie prijme poslanecký klub, ktorý sa zíde o 12. hodine,” ozrejmil. “Načo vás zaujíma môj osobný názor. Môj osobný názor bude ten, ktorý schváli väčšina v strane,” vysvetlil Hrnko, podľa čoho bude hlasovať na mimoriadnej schôdzi.
Poslancov Národnej rady SR čaká dnes okrem ďalších bodov programu a pravidelnej Hodiny otázok mimoriadne rokovanie pléna. Na ňom sa opozícia pokúsi odvolať ministra práce Richtera pre kauzu Čistý deň. Vláda v stredu (6.9.) rozhodla, že s Richterovým odvolaním nesúhlasí a návrh opozície považuje za účelový.