Praha 14. februára 2018 (HSP/Foto:Radek Rozvoral Facebook)

Novinárka Petra Procházková vyhlásila, že ľudia by nemali rozhodovať v referende o vystúpení z Európskej únie ani o iných odborných veciach, pretože mnohí z nich sú blbci , ignoranti s fašistickými sklonmi a mozgové trosky. Takéto reči odsúdil český poslanec za stranu SPD, Radek Rozvoral, ktorý poslal novinárke tvrdý odkaz. Nazval ju pseudoelitárkou, ktorá rozdeľuje spoločnosť a poučil ju o demokracii, kde sú si všetci rovní, či vzdelaní, alebo menej vzdelaní ľudia.
Na snímke Radek Rozvoral

Pred nedávnom sme vás informovali o známej mainstreamovej novinárke Petre Procházkovej, ktorá si myslí, že ľudia by nemali mať možnosť hlasovať v referende o vystúpení z EU či o iných “odborných” veciach. Mnohí z nich sú totiž podľa nej neinteligentní, hlupáci, ignoranti s fašistickými sklonmi a manipulovateľné mozgové trosky.
“Takže, končím s korektnou toleranciou hlupákov a blbcov. Že sa nesmie o ľuďoch menej inteligentných až debilných hovoriť, že takí sú? Tak to nie. Nechcem, aby o mne rozhodovali nevzdelanci a tupci, ignoranti s fašistickými sklonmi a manipulovateľné mozgové trosky,” nápisala Procházková  na sociálnej sieti Facebook.
Procházková tvrdí, že sa snaží získavať informácie o všetkom, čo ju môže  ovplyvniť a čo ju ovplyvňuje : “Čítam správy v češtine, ruštine aj angličtine, snažím sa počúvať perzskú televíziu. Do detí vtĺkam, aby si každú správu overovali z niekoľkých zdrojov. Aby nečítali pochybné médiá. Cestujeme, počúvame a premýšľame, študujeme, besedujeme a diskutujeme,” napísala novinárka.
Mnoho ľudí to ale nerobí a práve toho sa obáva: “V referende má mať môj hlas rovnakú hodnotu ako niekoho, kto trávi všetok svoj voľný čas sledovaním Barrandova, alebo pri pive” a dodáva, “pokojne nech si také bidlo rozhoduje v miestnom referende o tom, či chce radšej cyklotrasu alebo novú strechu na obecnom úrade. Ale o vystúpení z EÚ nie!”
Podľa Procházkovej by o zložitých a odborných veciach nemali rozhodovať ľudia, ktorých to vlastne ani nezaujíma a dokážu len opakovať “tupé lacné heslá o tom, ako nám EÚ zakazuje to či ono.”
Takéto reči sa však nepáčia českému poslancovi Radkovi Rozvoralovi z hnutia SPD – Tomia Okamury, ktoré sa snaží o zavedenie priamej demokracie , formou referénd v Českej republike.
Rozvoral vo svojom blogu  s názvom “Stupídne a hulvátske vyjadrenie k všeobecnému zákonu o referende”  nazval Procházkovu “údajnou elitnou novinárkou”, ktorá ma občanov za hlupákov: “No a vraj, že pán prezident (Zeman) rozdeľuje spoločnosť. Je to presne naopak, takíto pseudoelitári sú podpísaní pod tým, ako je spoločnosť rozdelená na dva tábory a všetky podobné vyhlásenia tú priekopu ešte prehlbujú.”
Poslanec jej následne vysvetlil čo to znamená demokracia: “Pani Procházková si neuvedomuje, že nie všetci občania môžeme byť vzdelaní, a že v každej spoločnosti musí byť miesto ako pre vzdelaných, tak aj pre tých, ktorí sú vzdelaní o niečo menej. Všetci bez rozdielu vzdelania musia tak mať rovnaké práva a rovnaké povinnosti a nikdy sa nesmie stať, že by sa robili medzi týmito skupinami nejaké rozdiely.”
“Volebné právo musí byť pre každého rovnaké a vo všeobecnom referende by sa tak malo môcť hlasovať o všetkých dôležitých (takže napr. aj o vystúpení z Európskej únie) otázkach okrem tých, ktoré by boli protiústavné a nezlučovali by sa s Chartou základných práv a slobôd. Občania sú vlastníkmi štátu, ktorý funguje na základe ich nemalých daní a všelijakých odvodov, takže oni sú tí, ktorí by mali o svojom štáte rozhodovať a to čo možno najviac priamo a nie iba v zastúpení politických strán a ich partajných aparátov, ktoré sú riadené rôznymi lobistickými skupinami a niektorí aj oligarchami.”
Samuel Gdovin