Bratislava 27. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský považuje nákupy vojenskej techniky v réžii SNS za neprimerané. Hovorí, že obrana nášho vzdušného priestoru by sa dala zariadiť oveľa efektívnejšie a lacnejšie a keď už investovať do armády, tak by sme radšej mali poriadne vyzbrojiť pozemné vojsko, kde máme veľké rezervy

Na snímke Peter Pèolinský

 
Hlavné správy: Podľa vás sú nákupy zbraní v réžii SNS prehnané?
Pčolinský: Štát hovorí, že nemáme dosť peňazí, ale my hovoríme, že nemusíme mať toľko transportérov, veď ani nemáme vodičov na ne. Žiaľ, peniaze sa míňajú na základe toho, čo si ktorý politik vydobyje a nie na základe toho, komu treba pomôcť.
My máme v katastrofálnom stave cesty, školstvo, zdravotníctvo a namiesto toho kupujeme americké stíhačky a transportéry, pri ktorých sa tvárime, že ich vyvíjame u nás, ale v skutočnosti je to len skladačka ako lego. Podľa mňa sú to vyhodené peniaze.
 
Hlavné správy: Podľa Vás teda netreba investovať do armády?
Ja hovorím, dobre, vyzbrojme armádu, ale rozumne. Kúpili sme štrnásť stíhačiek F16, ale nemáme na ne pilotov. Dnes máme síce niekoľko bojaschopných pilotov, lenže pri tých F16-kach sú dosť tvrdé podmienky na to, kto ich môže pilotovať: musí mať nalietaný nejaký počet hodín, musí mať nejaký vek, pretože príliš mladý pilot to robiť nemôže, príliš starý tiež nie. Teda tie podmienky sú tak prísne, že dnes ani nemáme pilota, ktorý by ich spĺňal. Preto sa pýtam? Načo nám bude 14 stíhačiek, ktoré nebude mať kto pilotovať? A presne to isté je aj pri transportéroch.
 
Hlavné správy: Nie je to tak, že kým technika príde, budú už k dispozícii aj zaškolení ľudia?
Máme informácie od vysokého predstaviteľa armády, ktorý nám vysvetľoval, že kupujeme techniku, na ktorú nemáme personál. Tak sa pýtam: o čo tu ide? Ide o vyzbrojenie slovenskej armády, alebo len o biznis? A pritom kupujeme veci, ktoré sú nám nanič. Mohli sme mať lacnejšie lietadlá, švédske Grippeny, ktoré má napríklad Česká republika.
A je logické, že ak najbližší spojenec a sused má Grippeny, bolo by dobré, keby sme ich mali tiež, aby bojaschopnosť našich štátov bola kompatibilná a mohli sme pri nej úzko kooperovať. Tie F16-ky používajú úplne iný systém ako Grippeny, alebo ako MIGy, ktoré používame dnes. A treba si uvedomiť o akých šialených sumách tu je reč, veď jedno také lietadlo stojí toľko ako rozpočet niektorého ministerstva.
 
Hlavné správy: Potrebujeme my vlastne mať svoje vlastné stíhačky?
Najjednoduchšie riešenie je uzavrieť zmluvu napríklad s Poliakmi alebo Čechmi. Poliaci majú pomerne veľký letecký arzenál, oni majú tie F16-ky, keďže sú veľkým partnerom USA. Viem si predstaviť dohodu s Českou republikou, nech strážia aj náš vzdušný priestor za sumu rádovo nižšiu, než je tá, za ktorú nakupujeme vlastné lietadlá, a ušetrené prostriedky radšej dajme do výzbroje pozemnej armády, kde máme veľké rezervy.
Radšej majme dobre pripravenú pozemnú armádu, lebo predsa len, ten náš vzdušný priestor je taký malý, že tie F16-ky sa nad ním ledva otočia. Na druhej strane, nové verzie F16, ktoré dostaneme, sú naozaj špičkové lietadlá, ktoré dokážu na vzdialenosť 500 km od našich hraníc monitorovať všetko, čo je vo vzduchu, od Baltského mora až po Jadran. Ale na naše potreby sú až príliš dobré a zbytočne drahé.
 
Hlavné správy: Kto na nás reálne môže zaútočiť tak, aby sme na obranu potrebovali stíhačky?
Tu nejde o to, kto na nás môže zaútočiť. Každá krajina by mala mať obrannú stratégiu a byť schopná sa brániť, teda armádu treba budovať. Vidíte, že žijeme vo svete, kde zo dňa na deň môže začať vojna, napríklad na Ukrajine. Nikdy neviete, čo sa kde zomelie.
Chvalabohu, že žijeme v pomerne stabilnom regióne, takže ja si tiež myslím, že obavy nie sú na mieste, ale treba byť pripravený.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Poslanec Pčolinský sa pýta: A kto bude tie naše nové stíhačky pilotovať? zobrazený najskôr Hlavné správy.