Slovensko 29. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Peter Marček je poslanec Národnej rady SR, ktorý sa ako jediný z poslancov pripojil k Protestu proti Andrejovi Kiskovi v súvislosti s krátením dane a vratky DPH firmy KTAG. Poslanec aktuálne pôsobí v parlamente ako nezávislý. Spolu s Martinou Šimkovičovou a Rastislavom Holúbkom totiž patrí k trojici, ktorá bola tesne po voľbách nútená odísť zo strany Sme rodina – Boris Kollár.
Marček pre Hlavné správy načrtol plány s novovznikajúcou stranou, ako aj svoj názor na migračnú politiku, výsledky volieb v Nemecku i už spomínanú kauzu prezidenta.
Na snímke Peter Marček

 
 
Mnohí ľudia vás poznajú zo strany Sme rodina – Boris Kollár. Vy ste však v politike nezačínali v tejto strane. Povezte našim čitateľom o svojich začiatkoch.
O tejto téme som už veľa povedal a napísal. Nebol som členom KSČ ani inej strany počas obdobia socializmu a nebol som ani kandidátom žiadnej z týchto strán.
Politike som sa začal venovať v čase, keď došlo k rozporom medzi pánom Gašparovičom a pánom Mečiarom. Pomáhal som zakladať HZD. Následne som bol ako funkcionár zápasníckeho športu oslovený,  aby som spoločne so športovcami vytvoril stranu, ktorá by zastupovala ich záujmy a zároveň by bola príkladom fairplay správania sa aj v politike. Taký cieľ deklaroval aj pán Kollár, a preto sme sa dohodli na spolupráci a so stranou SOSka sme sa dostali pod novým menom Sme rodina aj do parlamentu. Ako sa však stáva, Boris nebol nikdy športovcom, stalo sa, že napriek deklaráciám sa princípy fairplay z jeho správania vytratili. Keďže ja som trval na morálnych princípoch a zákonnom, striktnom dodržiavaní pravidiel, Boris sa rozhodol, že ma zo strany vylúči.
Pretože skúsenosti z parlamentnej politiky sú pre mňa, a to je jedno či z pohľadu opozície alebo koalície, hrozné a vnímam ich ako amorálnu hru všetkých strán a jej predstaviteľov, rozhodol som sa vytvoriť stranu, ktorá už zo základných dokumentov a následne na základe princípov jej existencie a riadiacich metód, ktoré neumožnia, aby sa dala strana a hlasy voličov zneužiť proti nim, bude zárukou politickej istoty pre voličov a nie pre politikov.

Uviedli ste, že vás zo strany Sme rodina vylúčili. Čo bolo dôvodom?
Hlúposť, arogancia moci, obava z dodržiavania zákonnej povinnosti hlasovať podľa svedomia a vedomia. Nepodriadenie sa diktatúre pána Kollára, ktorý prenášal vôľu Daniela Lipšica cez Pčolinského a Krajniaka na moju osobu. S tým som nesúhlasil, tak ma vyhodili. Jednoduché a prosté.

Vedeli by ste tieto nezhody prekonať a vrátiť sa späť do strany, ak by takáto ponuka prišla?
Nepríde. Ale keby prišla od Borisa, ktorý by si uvedomil, že ho pásol Pčolinský a Krajniak podľa pokynov Lipšica, s tým, že by už konečne začal rozmýšľať a konať v prospech ľudí a nie sa iba predvádzať v nezmyselných trápnych kauzách a bolo by to úprimné, prečo nie. Každý spraví chybu. A ak sa z nej poučí a vyjde z nej čistejší a skúsenejší, je to len na prospech veci. Ako keď sa dieťa trochu popáli. Potom si už dáva pozor.
Ale na 99,9% nepredpokladám, že by sa Boris mohol slobodne takto rozhodnúť, ak keby chcel. Také právomoci a možnosti nemá. Robí koňa Lipšicovi a dúfam, že mu to čím skôr dôjde.

V akom štádiu sú vaše snahy založiť politickú stranu?
Je rozdiel medzi snahou a existenciou. Strana je už zaregistrovaná. Teraz sa doťahujú stanovy, tak aby absolútne zodpovedali podmienkam práva členov rozhodovať o smerovaní strany, bez toho, aby do procesu dokázali zasahovať vyvolení jednotlivci v rozpore s vôľou voličov. Jasnejšie povedané, aby poslanci voličom museli slúžiť a nie po voľbách voličov odhodiť a robiť si čo chcú sami alebo ich oligarchovia.
Členmi strany sú už známe osobnosti ako aj mnoho odborníkov z právneho i lekárskeho prostredia. Konkrétne mená budú prezentované pri oficiálnom oznámení o začatí činnosti strany.

Prejdime konkrétne k politickým otázkam, ktoré trápia Európu. Aký je váš postoj k migrantom a ich prijímaniu vo forme kvót?
Pozitívny. Migranti boli, sú a budú. Dôvodom migrácie je, že USA a členské štáty NATO, rozvŕtali celú severnú Afriku a celý Blízky východ. Rozpútali tam nepokoje a vzbury. Tak isto ako v Kyjeve. A preto sa v Afrike a na blízkom východe začali vojny a začala sa šíriť radikalizácia, ktorá bola dovtedy držaná silnými diktátormi , ktorý však nešli po ruke USA. Dnes sa tvrdí, že ISIL predáva ropu a z toho žije. Veď povedzte komu ju predáva. A ten je financujúcou stranou terorizmu, ktorý aktivuje migrantov a teroristické činy v Európe.
Kvóty sú hlúposť. Lebo sa na ne treba pozrieť nie z pohľadu prijímajúceho štátu, lebo to by zniesol každý štát. Treba sa na ne pozrieť z pohľadu tých migrantov. To je ako keby som ja chcel emigrovať z východného Slovenska do Nemecka a niekto by ma poslal do Rumunska. Jednak by som do Rumunska nešiel a už vôbec nerozumiem tomu, prečo by mal niekto sankcionovať Rumunsko, keď ani ja tam nechcem byť a ani Rumunsko s tým nič neurobí.
Viete prečo migranti idú do Nemecka? Preto, lebo tam dostávajú vyššiu podporu, ako náš dôchodca po celoživotnej pracovnej drine. A povedzme si otvorene, ktorý imigrant by šiel do krajiny, kde by dostal za prácu toľko, ako dostane bez práce v Nemecku alebo Francúzsku? No žiadny. O viere, morálke, zvykoch, správaní a obyčajoch je škoda hovoriť, to už povedali ostatní. Sme nekompatibilní.
Môj návrh pre Európu je nasledovný: Dočasné víza, ktoré končia pre celú rodinu a potomkov narodených na našom území po troch rokoch. Ak trvá stále konflikt, povinné opustenie územia EÚ a povinné nasadenie do oslobodzovacích bojov pod podporou NATO na náklady štátov, ktoré sa zúčastnili operácií Arabská jar a iné na cudzom území.

Čo podľa vás prinesú Európe uplynulé voľby v Nemecku?
Starosti. Merkelová je najvhodnejší kandidát na predsedu spolkovej vlády. V minulosti  však pokazila  veľa vecí. Vyzerá to tak, že sa poučila. Ešte keby sa dokázali s Francúzskom dohodnúť na tom, že sa založí samostatný vojensko-obranný spolok z členských štátov EÚ. Je predsa nemysliteľné, aby sme boli federatívny alebo konfederatívny štátny útvar, bez vlastnej slobodnej vôle zúčastniť sa alebo nezúčastniť vojenských operácií. Letecká, tanková, ženijná, protichemická, spravodajská, a iné jednotky a úlohy majú byť zabezpečované pre celú EÚ. A podľa zverejnených informácií o armáde, by sme mohli ponúknuť tak akurát posádkovú hudbu. (smiech)

V súvislosti s aktuálnou daňovou kauzou prezidenta Andreja Kisku ste vystúpili na proteste proti nemu. Rozhodli ste sa sám alebo vás niekto oslovil?
Zúčastniť sa? Sám, som slobodný človek. Vždy sa rozhodujem sám. Kiska je hlava štátu a reprezentant vôle slovenského národa. Teda mal by byť. Podľa mňa to tak nie je. Nezastupuje Slovákov v intenciách ich vôle. Ak teda nekoná v súlade s vôľou voličov, koná s ňou v rozpore. Ak koná v rozpore s vôľou väčšiny Slovákov, porušuje ústavu, lebo všetka moc pochádza od občanov. Ak porušuje ústavu, koná proti Slovenskej republike. Ak koná proti Slovenskej republike, je vlastizradca. Ak je vlastizradca, treba ho potrestať. Toľko z výrokovej logiky a práva.
Inak povedzme si otvorene. Fica vo voľbách nevolila väčšina preto, lebo moc Smeru by bola veľmi veľká a to by bolo choré. Ostatní kandidáti, sa alebo dlhodobo zúčastňovali rôznych politických prešľapov, alebo boli zjavne nevyspelí na riadenie štátu, alebo tu bol Kiska.
Kiska založil svoju živnosť na úžere. Potom to zo ziskom legálne predal. Ale to neznamená, že nebol úžerník a nespočetne veľa rodím dostal do exekúcií a do trápenia, lebo zneužil ich hlúposť a aj keď vedel, alebo vedieť mal a mohol, poskytoval im pôžičky, hoci sám vedel, že ich nedokážu splácať a tak ich dostal do ešte väčšej tiesne. To nie je charakter človeka, ktorého by som ja označil za svojho zástupcu a reprezentanta. Ak ma nemá reprezentovať, tak nech ma nereprezentuje a ide z úradu preč. Ak si to myslí viac ako 51% voličov, treba ho zbaviť funkcie. Znovu jednoduché a logické.

Prečo podľa vás maistreamové médiá informovali o proteste len minimálne a študentskému pochodu venovali značný mediálny priestor?
Lebo médiá dnes nefungujú prioritne ako prostriedok na prinášanie pravdivých informácií, ale ako prostriedok obživy pre novinárov a prostriedok pre dosahovanie zisku pre investorov. Ale to sa spýtajte svojho majiteľa a sama seba. Veď odpoveď viete aj sama, tak ako každý rozumný Slovák.