Bratislava 31. januára 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Na odznaky kotlebovcov poukázal Beblavý, podľa ktorého je takýto odznak v rozpore s rokovacím poriadkom

Poslancov Národnej rady SR za ĽSNS dnes vykázali z rokovacej sály parlamentu. Došlo tak k prvému uplatneniu tohto opatrenia, ktoré priniesla novela Rokovacieho poriadku NR SR. Kotlebovci ju mali porušiť tým, že na sakách majú odznaky propagujúce ich politickú stranu.

 Na snímke poslanec Martin Beluský (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ) s odznakom strany počasNa snímke poslanec Martin Beluský (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ) s odznakom strany počas

Schôdzu najskôr prerušila predsedajúca Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a poslancov ĽSNS vyzvala, aby si dali odznaky dole. Keďže tak neurobili, prišlo krátke prerušenie rokovania. Po porade s ďalšími členmi vedenia parlamentu Ďuriš Nicholsonová poslancov ĽSNS vykázala zo sály. Odísť však odmietli.

Podpredsedníčka parlamentu ich upozornila, že vykázanie zo sály sa berie ako neospravedlnená účasť na rokovaní a pri opakovanej absencii im siahnu na poslanecký plat. Na odznaky kotlebovcov poukázal poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený), podľa ktorého je takýto odznak v rozpore s aktuálnym rokovacím poriadkom.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) považuje za zadosťučinenie, že Ďuriš Nicholsonová použila ustanovenie, ktoré môže vyústiť až do toho, že sa poslancom ĽSNS siahne na mzdy. “Som rád, že máme takéto ustanovenia. Sníval som o tom, že raz budem môcť ovplyvniť správanie politikov a budem môcť niektoré veci meniť. S najlepším vedomím a svedomím som pripravil nový rokovací poriadok a myslím si, že bude zaujímavé aj sledovanie vystúpení poslancov Európskeho parlamentu. Poslal som listy slovenským europoslancom, aby sme si zosúladili termín, v ktorom vystúpia v NR SR,” dodal.