Rím 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Gregorio Borgia)

Návrh podporujú tri zo štyroch najväčších talianskych politických strán
Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu odobrili dnes v prvom čítaní kontroverzný volebný zákon, proti ktorému ostro vystupuje populistické Hnutie piatich hviezd (M5S). Za zákon hlasovalo v Poslaneckej snemovni 309 zákonodarcov, proti sa vyslovili 90.
Na snímke poslanci talianskeho parlamentu

Návrh podporujú tri zo štyroch najväčších talianskych politických strán, pričom stredoľavá vláda by ho rada schválila ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré by sa mali konať v máji 2018.
Pred parlamentom demonštrovali počas hlasovania prívrženci M5S, ktorého poslanci sa na znak nesúhlasu na hlasovaní vôbec nezúčastnili, informovala agentúra Reuters.
Nový volebný systém by v súlade s navrhovaným zákonom umožňoval vytvorenie mnohostrannej koalície ešte pred samotnými voľbami. To by mohlo výrazne uškodiť práve Hnutiu piatich hviezd, ktoré momentálne vedie v prieskumoch verejnej mienky, no zároveň odmieta vytvoriť koalíciu s akoukoľvek stranou.
“Chcú nám vziať právo vyberať si,” uviedol 45-ročný Nicola Zuppa, ktorý na dnešnú demonštráciu v Ríme docestoval z Padovy. Protest do centra metropoly pritiahol podľa agentúry Reuters až do 2000 ľudí.
Očakáva sa, že navrhovaná legislatíva hladko prejde aj v druhom čítaní, ktoré bolo naplánované ešte nadnes. Tretie čítanie je naplánované na štvrtok; posledné, pri ktorom by sa podľa talianskej agentúry ANSA mohli vyskytnúť určité prekážky, by sa malo uskutočniť ešte do konca týždňa. Následne sa návrh, v prípade úspechu, presunie na hlasovanie do Senátu (hornej komory talianskeho parlamentu).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.