Slovensko 31. marca 2017 (HSP/Foto: TASR – Štefan Puškáš)

Na základe včerajšieho hlasovania Národná rada SR získala kompetenciu zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara či individuálne milosti prezidenta Michala Kováča. Poslanci parlamentu 124 hlasmi odobrili koaličný návrh. Počas hlasovania sa niektorí poslanci strany Sloboda a solidarita (SaS) zdržali. Čo bolo dôvodom ich hlasovania vysvetlili Alojz Baránik a Renáta Kaščáková.

Ilustračné foto

Alojz Baránik: moje rozhodnutie je výsledkom dôkladného zvažovania toho, aké sú riziká spojené s každou z možných volieb.

Samozrejme, zrušenie Mečiarových amnestií je spoločenská nutnosť. Avšak z pohľadu každého, kto má skúsenosti a poznatky týkajúce sa nášho ústavného súdu, a koná čestne, musí vidieť riziko postupu podľa vládneho návrhu. Niektorí sudcovia ústavného súdu SR sa totiž často neriadia právom, a teda nie je jasné čím sa riadia. Z uvedeného plynie, že by som nebol schopný vysvetliť svojim voličom ani sám sebe, ako som mohol hlasovať za návrh, ktorý vkladá rozhodnutie do rúk takých nehodných sudcov.

Na snímke Alojz Baránik

Tiež mám závažný problém s tým, aby akákoľvek právomoc ústavodarcu, teda Národnej rady hlasujúcej 90 a viacerými poslancami, bola zverovaná ústavnému súdu, v ktorý nemám dôveru. Dôvodom toho, že nemám takú dôveru sú minulé a súčasné nominácie niektorých absolútne nevhodných osôb na funkciu ústavných sudcov a tvrdošijné presadzovanie takých osôb aj v súčasnosti.

Renáta Kaščáková: nebolo to hlasovanie o samotnom zrušení amnestií, ktoré samozrejme podporím, ale o procese, akým sa to má udiať a ten sa mi nepáči. Som presvedčená, že parlament sa nemá nechať obrať o svoju zvrchovanú ústavodarnú moc a jeho rozhodnutia nemajú podliehať posudzovaniu ústavného súdu – obzvlášť v jeho súčasnom zložení, ktorému neverím.

Na snímke poslankyňa Renáta Kaščáková

Posunutie zodpovednosti z parlamentu na ústavný súd považujem len za ďalší uhýbajúci, alibistický manéver tejto vlády. Fico si ním umyl ruky ako Pilát.

Nehlasovala som za tento návrh aj z úcty k Róbertovi Remiášovi, pretože jeho pamiatka si zaslúži, aby jeho hanebná vražda bola raz vyšetrená, a aby boli nahlas pomenovaní a potrestaní skutoční vinníci. Prijatím vládneho návrhu významne riskujeme, že sa tak nestane. Ukážu nám to najbližšie týždne, v ktorých bude ústavný súd rozhodovať. Mám predtuchu, že sa to navždy zametie pod koberec, ale veľmi by som sa v tom chcela mýliť.

Nicholsonová neverí úprimnej snahe Fica zrušiť amnestie

K zdržaniu sa pri hlasovaní ešte pred samotným hlasovaním vyjadrila aj poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Na sociálnej sieti uviedla: “budem proti vládnej novele Ústavy a budem proti rozšíreniu kompetencií Ústavného súdu. Odmietam meniť Ústavu v zrýchlenom konaní, odmietam účelovo rozširovať právomoci Ústavného súdu, lebo vo viacerých sudcov ÚS nemám dôveru.”

„Rovnako nemám dôveru v úprimnú snahu Fica zrušiť amnestie a najmä, skutočne potrestať vinníkov – Mečiara, Lexu a ďalších. Myslím, že mu ide o vlastné PR, chce vstúpiť do dejín tým, že na papieri zrušil amnestie svojho “papá”.“

Milí fb priatelia, dnes nás čaká hlasovanie o vládnom návrhu na zrušenie amnestií. Chcem, aby ste vopred vedeli, ako som…

Posted by Lucia Nicholsonová on 30. marec 2017

„Predpokladám, že jediným, komu reálne hrozí postih, je ten, ktorý bol unesený. Omilostený Kočner skončí ako korunný svedok a bude svedčiť proti Kováčovi ml, ale aj proti mŕtvemu Svěchotovi, na ktorého hodia celú vinu na participácii SIS na únose aj vražde Remiáša,“ dodala.

„Za vládny návrh preto nemôžem hlasovať v súlade s mojím vedomím a svedomím. Podporím návrh kolegu J. Budaja na zrušenie amnestií, ktorý viacerí odborníci vyhlásili za jediný čistý spôsob vysporiadania sa s hanebnými amnestiami,“ ozrejmila.

Nicholsonová tiež vopred avízovala, ako budú hlasovať jej stranícki kolegovia: Niektorí moji kolegovia a kolegovia z opozície zahlasujú za vládny návrh, pretože veria v snahu koalície zrušiť Mečiarove amnestie. Patrí im za to vďaka, lebo len tak, že opozícia dodá potrebný počet hlasov sa vieme všetci očistiť od útoku Fica a spol, ak by ich návrh neprešiel. Dôležité je, že hlasovať budeme všetci slobodne a zodpovedne a nikto zo šéfov klubov nás do ničoho netlačí. Osobitne pri návrhu na zrušenie m. amnestií som za takúto slobodu vďačná.“