Poslanci rozhodnú o štátnom rozpočte aj členovi Súdnej rady

Bratislava 10. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš

Poslancov Národnej rady SR čaká na aktuálnej – poslednej tohtoročnej – schôdzi ešte asi 20 návrhov zákonov aj voľba člena Súdnej rady SR, ktorá niekoľko mesiacov trápila koalíciu. V stredu (13.12.) snemovňa odhlasuje návrh štátneho rozpočtu
Na snímke poslanci počas rokovania

Rozhodnúť má aj o zvýšení príplatkov za nočnú a sviatočnú prácu, ako aj o zavedení príplatku za prácu cez víkend. Príplatky sú súčasťou novely Zákonníka práce, ktorú predložili Martin Glváč, Ján Podmanický a Ľubomír Petrák (všetci Smer-SD).
Poslanci ešte stále neukončili debatu o novele zákona o protikomunistickom odboji, ktorou chce opozícia plošne zdaniť výsluhové dôchodky bývalým príslušníkom štátnej bezpečnosti. Okrem toho chce dať politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo vdovám a vdovcom jednorazový finančný príspevok vo výške 1000 eur.
Na programe sú aj návrhy SaS na zavedenie dvojkolovej voľby predsedov krajov, starostov a primátorov. Sme rodina zas chce zakázať vysielanie reklamy na pôžičky v predvianočnom období.
Svoju sériu zákonov predložila do parlamentu aj nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová. Presadzuje zavedenie novej pracovnej pozície v školách – pomocný vychovávateľ. Do škôl chce dostať aj školské sestry, ktoré by pomáhali žiakom so zdravotným znevýhodnením, ale i ostatným. Rieši aj pôsobenie osobných asistentov v školskom prostredí. V súčasnosti majú vstup do škôl zakázaný. Zimenová im ho chce umožniť. Ďalšou zmenou zákona sa má umožniť zriaďovanie detských skupín.
Poslancov čakajú voľby členov Rady pre vysielanie a retransmisiu, Regulačnej rady a Súdnej rady. Tá posledná uplynulé mesiace potrápila koalíciu. Jednou z kandidátov bola totiž štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (nom. Smeru-SD), ktorú ale vytrvalo odmietala šéfka rezortu justície Lucia Žitňanská. Voľbu pre nedohodu v koalícii niekoľkokrát presúvali. Jankovská napokon kandidovať nebude. Kandiduje ešte advokát Allan Böhm, ktorého navrhol opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)