Bratislava 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Séria návrhov zákonov z oblasti školstva
Poslanci odštartovali tretí rokovací deň 19. schôdze Národnej rady SR diskusiou o sérii návrhov zákonov z oblasti školstva. Rezort však ešte stále nemá nového ministra po odvolaní Petra Plavčana. Zmeny týkajúce sa predkladania dokumentov o vzdelávaní preto prišla do parlamentu predstaviť ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS), ktorá je dočasne poverená riadením ministerstva školstva.
Na snímke ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS), ktorá je dočasne poverená riadením ministerstva školstva

Predkladanie a uznávanie dokumentov o vzdelávaní sa má po novom upraviť. Vyplýva to z novely zákona o uznávaní dokladov a odborných kvalifikácií. “Návrh zákona v nadväznosti na aplikačnú prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike,” uviedla v pléne Matečná.
Návrhom zákona sa tiež zavádza možnosť uloženia kompenzačných opatrení aj pri uznávaní odbornej kvalifikácie. Právna norma upraví aj uznávanie dokladov o vzdelávaní v oblasti zdravotníctva získaných v tretích krajinách, ako i podmienky doplňujúcich skúšok. Zefektívniť sa má aj proces konania a rozhodovania o uznaní odbornej kvalifikácie na základe podmienok definovaných zákonom o živnostenskom podnikaní.
Popoludní čaká poslancov pravidelná Hodina otázok, kde má premiér Robert Fico (Smer-SD) odpovedať na ich otázky. Viacerých koaličných poslancov zaujíma najmä to, aké výhody bude mať Slovensko, ak sa dostane do jadra Európskej únie. Poslankyňa Erika Jurinová (OĽaNO) sa zase zaujíma o kauzu Bašternák. Premiéra sa pýta, či vyjadrením účinnej ľútosti obvineného nad svojimi činmi v kauze nadmerných odpočtov DPH, podľa neho znamená, že sa k týmto skutkom priznal. V tejto súvislosti ju aj zaujíma, kedy sa plánuje odsťahovať z komplexu Bonaparte.
Po skončení Hodiny otázok príde na rad mimoriadna schôdza, na ktorej sa opozícia pokúsi odvolať ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) pre kauzu Čistý deň. Vláda v stredu (6.9.) návrh opozície odmietla s tým, že je podľa nej neopodstatnený. Výhrady k Richterovi však má stále koaličná SNS, ktorá predsedu vlády žiada, aby ministra práce vymenil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.