Púchov 9. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Mesto Púchov bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 19 miliónov eur. Rozpočet s miernym prebytkom 408 eur schválili púchovskí poslanci len pár desiatok minút po tom, čo rozhodli o zvýšení miestnych daní a poplatkov za parkovanie. Na rozdiel od roku 2019, keď samospráva siahla po kapitálovom úvere na kúpu dvoch nadbytočných budov so zámerom vytvoriť podmienky pre nájomné bývanie, sa v budúcom roku neplánuje zadlžovať

Ilustračné foto

Zvýšenie miezd vo verejnej správe, vyššia minimálna mzda a tzv. obedy zadarmo sú len niektorými z vládnych opatrení, ktoré aj na púchovskej radnici skomplikovali prípravu rozpočtu. „Z podielových daní predpokladáme pre budúci rok nižší príjem o približbne 400-tisíc eur, výdavky na prispôsobenie jedální základných škôl a potreba zamestnancov pre obedy zadarmo boli len v tomto roku ďalších 110-tisíc eur. Celkovo hovoríme v prípade budúcoročného rozpočtu mesta o výpadku až do milióna eur,“ vysvetlila vedúca ekonomického oddelenia mestského úradu Lucia Pružinská.

Prijatiu rozpočtu predchádzali zmeny vo výške miestnych daní aj poplatkov za parkovanie. Kým daň z rodinných domov a bytov stúpla len mierne, ročná parkovacia karta sa zvýšila pre Púchovčanov dvojnásobne. „Mesto Púchov sa pri tvorbe rozpočtu rozhodlo ísť strednou cestou s čo najmenším dopadom na občanov mesta,“ zdôraznila Pružinská a upozornila, že viaceré mestá pristúpili k podstatne radikálnejšiemu navýšeniu daní a poplatkov.

Pred poslancov bol napokon predložený návrh rozpočtu vo výške 19,1 milióna eur. Jeho podstatnú časť tvoria bežné príjmy, ktorých súhrn predstavuje 18 169 695 eur. Prebytok z bežného rozpočtu poslúži radnici na vykrytie straty kapitálového rozpočtu, kde sa nateraz počíta s kapitálovými výdavkami vo výške 1 050 911 eur. Takmer tri štvrtiny z týchto prostriedkov však súvisia s grantovými výzvami, v ktorých sa samospráva pokúsi so svojimi projektmi uspieť. Istá je len nadstavba Materskej školy na Ulici 1. mája, kde sú práce už v plnom prúde a v budúcom roku tu preinvestujú asi 250-tisíc eur.

Ako vyplýva zo schváleného rozpočtu, v budúcom roku sa chce samospráva pokúsiť získať dotačné prostriedky na rekonštrukcie autobusového nástupišťa pri železničnej stanici, domu smútku v miestnej časti Horné Kočkovce a strechy telocvične v Základnej škole na Slovanskej ulici.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj