Bratislava 24. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Poslankyňa Národnej rady SR Simona Petrík i poslanec Miroslav Beblavý dávajú prednosť tradičným jedlám na štedrovečernú večeru pred modernými variáciami. Ako priblížila Petrík pre agentúru SITA, ich štedrovečerná večera je typický liptovská, keďže na Liptove vyrastala

Na snímke zľava poslanci NR SR Simona Petrík a Miroslav Beblavý (Spolu)

“Začíname prípitkom – hriatô, potom si dávame oplátky, na ktoré lyžičkou “nakreslíme” krížik. Po nich ide typický slaný vianočný koláč “švábovník”. Je to koláč zo švábky – tak voláme na Liptove zemiaky. Tento kysnutý koláč má v strede plnku zo zemiakového pyré, bryndzu, maslo a kôpor. Jeme ho vždy teplý so strúčikom cesnaku. Po ňom si dávame za lyžicu šúľancov s makom. Nakoniec si pochutíme na kapustnici a po nej na údenom mäse a “slepej kure”, čo je špeciálna doma robená knedľa s kúskami klobásy varená v kapustnici. K tomu trochu zemiakového šalátu a už sa do nás nič viac nevojde,” opísala rodinné vianočné menu poslankyňa.
Okrem tradičných pokrmov v rodine poslankyne dodržujú aj viaceré zvyky. “Napríklad uloženie peňazí pod obrus, aby sme ďalší rok žili v hojnosti. Lyžičkou vždy urobíme na oplátku krížik, až potom ju jeme. Tým poďakujeme za to, že aj tento rok bol pre nás požehnaný. Z detstva mám uchovaný zaujímavý zvyk chodiť o piatej podvečer s otcom do evanjelického kostola na služby božie, keďže je evanjelik, a potom ešte na polnočnú omšu do katolíckeho kostola s mamou, keďže je katolíčka. Aby to bolo fér,” priblížila. Vianočné sviatky vždy trávi so svojou rodinou na Liptove u svojich rodičov a aj na Spiši u svokrovcov. “Pre nás musia byť Vianoce vždy so snehom. S manželom radi lyžujeme, takže takmer všetok čas trávime v Jasnej a tento rok chceme začať učiť lyžovať našu 3-ročnú dcérku Zorku,” uviedla. Záver roka strávi Simona Petrík v kruhu rodiny a kamarátov na veľkej rodinnej chate na Orave.
Poslanec NR SR a zakladateľ strany Spolu – občianska demokracia na štedrovečernú večeru uprednostňuje bežné jedlá, kapustnicu a rybu, väčšinou pstruha. “Moja manželka je východniarka, preto jeme aj bobálky a oplátky s cesnakom a medom,” priblížil Beblavý. Na Vianoce chodí s manželkou a s ich synmi k rodičom. “Zvykli sme striedať Michalovce a Bratislavu, ale keďže nás už obaja rodičia mojej manželky opustili, tento rok budeme v Bratislave. Naším zvykom je, že najmladší syn po jednom odovzdáva darčeky spod stromčeka a obdarovaný si ho pred všetkými rozbalí,” podotkol.
Vianočné sviatky považuje Beblavý za striktne rodinné. “Zostávame vždy spolu a navštevujeme aj súrodencov. Minulý rok sme po sviatkoch išli na pár dní na ‘poznávačku’ s deťmi do Grécka. Tento rok bol pre nás veľmi náročný, preto plánujeme byť doma, čítať si a oddychovať,” uzavrel poslanec.
 
Príspevok Poslanci Petrík aj Beblavý dodržujú viaceré zvyky a tradície zobrazený najskôr Hlavné správy.