Bratislava 6. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Poslanci NR SR urobili podľa rodičov detí z Rohoviec (okres Dunajská Streda) dôležitý krok pre vznik slovenskej školy. Parlament v utorok schválil novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve

Ilustračné foto

Novela má vyriešiť to, že deti vo viacerých obciach na južnom Slovensku – Báč, Rohovce, Blatná na Ostrove, Kyselica, Macov, Horný Bar, nemajú možnosť navštevovať základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským. Na tento problém upozorňujú už takmer rok nespokojní rodičia.
Podľa schválenej novely obec bude musieť pri zriadení školského obvodu brať do úvahy záujem obyvateľov obce s trvalým bydliskom o vzdelávanie v štátnom jazyku a v jazyku národnostných menšín na území obce. Obec, ktorá nezriadi základnú školu, sa bude môcť dohodnúť so susednými obcami na spoločnom školskom obvode základnej školy.
Ako agentúru SITA informovala za rodičovskú Iniciatívu BKZ Beáta Obradovičová, rodičia z Rohoviec žiadali obec o základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským. Obec im to neumožnila, aj keď o probléme jej zástupcovia vedeli niekoľko rokov. Najbližšia slovenská Základná škola Mateja Bela v Šamoríne je preplnená a neprijíma žiakov z okolitých dedín. Ďalšia slovenská základná škola je v Gabčíkove a deti by denne precestovali autobusom viac ako hodinu a išli desiatky minút peši. Gabčíkovo bolo jediné riešenie, ktoré obce svojim obyvateľom navrhli.
„Pritom nám dosluhujúci starosta Eugen Horváth sľuboval, že ak naše deti neprijme Šamorín, zriadi školu u nás v obci. Sľub nedodržal. Teraz je to už na novom obecnom zastupiteľstve. Veríme, že sa bude držať upraveného zákona a nových pravidiel a zohľadní záujmy všetkých detí bez rozdielu,“ povedala Lenka Žárová z Iniciatívy BKZ.
Viacerí rodičia z dotknutých obcí, ktorí chceli zapísať minulý a tento školský rok svoje deti do základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským, im dokonca prehlasovali trvalý pobyt do Šamorína.
Začiatkom septembra navštívil obec Rohovce aj premiér Peter Pellegrini. Vtedy povedal, že nebude tolerovať, aby sa deti nemohli vzdelávať v rodnom slovenskom jazyku.
„Ukázali sme, že aktivizmus rodičov má zmysel. Doterajší systém obce zneužívali. Sme preto vďační predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, že sa o náš problém zaujímal, hľadal riešenia, a poslancom NR SR, že zmenou zákona spresnili pravidlá. Všetky deti bez rozdielu, či sú národnosti maďarskej alebo slovenskej, majú mať rovnaké právo na prístup k základnému vzdelaniu,” povedala Erika Krišková z Iniciatívy BKZ.
 
Príspevok Poslanci NR SR urobili dôležitý krok pre vznik slovenskej školy, avizujú rodičia z Rohoviec zobrazený najskôr Hlavné správy.