Bratislava 5. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Novela infozákona z dielne OĽaNO, ktorá mala zaviesť napríklad povinné zverejňovanie životopisných údajov o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu, či povinné zverejňovanie viacerých informácií samosprávou, v stredu v parlamente neprešla

Na snímke poslanci NR SR za OĽaNO uprostred Igor Matovič, vľavo Veronika Remišová a vpravo Alan Suchánek

Podľa návrhu novely by bolo tiež potrebné zverejňovať poskytnuté sponzorstvo, dotáciu, grant, finančný príspevok alebo inú obdobnú finančnú či nefinančnú podporu zo strany povinných osôb.
Povinne by sa museli zverejňovať zmluvy uzatvárané v bežnom obchodnom styku, ak ide o povinnú osobu, a tiež informácie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti o svojich zriaďovateľoch a zakladateľoch.
Obyčajní tiež navrhovali povinné zverejňovanie právoplatných uznesení spolu s odôvodnením o odmietnutí trestného oznámenia v prípade trestných činov korupcie orgánmi činnými v trestnom konaní pri rešpektovaní práva na ochranu osobných údajov.
Ďalším z cieľov návrhu zákona bola aj transparentná miestna samospráva. Zverejňovať by sa museli schválené rozpočty samospráv aj za predchádzajúce roky, schválené záverečné účty, ako aj prehľady o stave a vývoji dlhu, či zoznamu dlžníkov a obecných bytov.
Zavedením týchto opatrení sa podľa Obyčajných mohla zvýšiť kontrola zo strany verejnosti a odstránili by sa viaceré nedostatky vyplývajúce z uplatňovania zákona o slobode informácií.
 
Príspevok Poslanci nepodporili sprísnenie infozákona z dielne OĽaNO zobrazený najskôr Hlavné správy.