Bratislava 6. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Poslanci Národnej rady SR za ĽSNS Milan Mazurek a Stanislav Mizík by mali zaplatiť pokutu 1000 eur za hanlivé výroky, ktoré predniesli v pléne. Navrhol to Mandátový a imunitný výbor NR SR. Poslanci o návrhu rokujú v úvode 11. rokovacieho dňa 14. schôdze. Pokutu musí schváliť plénum

Na snímke zľava poslanci Milan Mazurek a Stanislav Mizík z Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS)

“Na Slovensku neexistuje skutočná demokracia, dovolené je hovoriť len to, čo vyhovuje vláde a jej mecenášom. Je to dôkazom toho, že demokracia na Slovensku platí len pre úzku skupinu ľudí,” povedal Rastislav Schlosár, ktorý sa ako člen mandátovo-imunitného výboru zastal svojich kolegov. Podľa neho neporušili zákon a nemajú byť potrestaní.

Mazurek a Mizík vlani v pléne okrem iného vyhlásili, že islam je “krutým, odporným a neľudským politickým systémom” a “satansko-pedofilným dielom diabla”. Mandátový výbor im najskôr odporučil ospravedlniť sa v rokovacej sále. Priestor dostali, v pléne vystúpili, ale neospravedlnili sa.

“Mali možnosť sa ospravedlniť, ktorú na základe rozhodnutia výboru výbor neakceptoval a ich vystúpenia považoval za opätovné zneužitie mandátu poslanca Národnej rady,” uviedol predseda výboru Richard Raši (Smer-SD). Pokuta by sa mala poslancom stiahnuť priamo z platu.

Podľa Rašiho jediným riešením toho, aby sa takéto výroky v pléne neopakovali, je obmedzenie výrokovej imunity na pôde parlamentu na výroky, ktoré sú xenofóbne alebo rasistické. Tým pádom by boli takéto výroky trestným činom. Vo veci úpravy zákona už bola podľa Rašiho oslovená ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.