Bratislava 22. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Most-Híd nechce, aby téma národnostných divadiel, a tým aj kultúra národnostných menšín, bola viac spolitizovaná

Na snímke Konrád Rigó (Most-Híd)

Poslanci strany Most-Híd stiahnu z rokovania prebiehajúcej schôdze parlamentu návrh novely zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti. Poslanci ňou chceli presadiť, aby národnostné divadlá prešli do zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Ide o národnostné divadlá Divadlo Romathan (Prešov), Divadlo Thália Színház (Košice), Divadlo Alexandra Duchnoviča (Prešov), Jókaiho divadlo v Komárne a národnostnú hudobnú inštitúciu Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS, Prešov). „Sme presvedčení o tom, že podstata a základná myšlienka zákona, podľa ktorej majú byť národnostné umelecké telesá s celoštátnou pôsobnosťou zriadené a zastrešené ministerstvom kultúry, je správna. K téme sa však v posledných týždňoch vyjadrili politici zo všetkých strán. V žiadnom prípade však nechceme, aby téma národnostných divadiel, a tým aj kultúra národnostných menšín, bola viac spolitizovaná,“ zdôvodnila rozhodnutie poslancov Mosta-Híd hovorkyňa strany Klára Debnár, podľa ktorej táto téma musí zostať v odbornej rovine. Zároveň Most-Híd túto tému navrhuje zaradiť do novej stratégie kultúry národnostných menšín ako jednu z hlavných tém.
Participatívny proces tvorby Stratégie miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky do roku 2030 prebieha na ministerstve kultúry, ktorej gestorom je štátny tajomník Konrád Rigó (Most-Híd). „Do tvorby stratégie sú zapojení predstavitelia jednotlivých menšín. V otázkach týkajúcich sa národnostných menšín nemôžeme prijímať rozhodnutia o nich bez nich,“ povedal Rigó dnes pre agentúru SITA.
Cieľom návrhu poslancov Mosta-Híd bolo, aby povýšili postavenie národnostných divadiel z regionálnych na štátne divadlá a aby finančne posilnili v súčasnosti vyššími územnými celkami podfinancované organizácie.
Most-Híd zároveň upozorňuje, že spomedzi regionálnych divadiel, ktoré sú financované krajmi, práve národnostné divadlá patria medzi tie, ktoré sú najviac podfinancované. „Očakávame preto od predstaviteľov krajov, aby svoje politické deklarácie o vážnosti záujmu a starostlivosť o profesionálne umelecké telesá národnostných menšín premietli do reálnych krokov a spravili nevyhnutné finančné opatrenia na zlepšenie ekonomickej situácie týchto divadiel,“ dodala Debnár.
 
Príspevok Poslanci Mosta-Híd stiahnu z rokovania návrh novely o divadelnej a hudobnej činnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.