Brusel/Štrasburg 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:screenshot)

Európsky parlament (EP) dnes schválil finančnú podporu pre vytváranie bodov bezplatného bezdrôtového prístupu na internet vo verejných priestoroch v členských krajinách EÚ
Za príslušný návrh Európskej komisie s označením WIFI4EU (Wi-Fi pre EÚ) hlasovalo 582 europoslancov, 98 bolo proti a deviati sa zdržali hlasovania.
Ilustračné foto

Financie z rozpočtu EÚ budú distribuované “geograficky vyváženým spôsobom” na vyše 60.000 miest v celej Únii. Komisia presadzuje zásadu “kto prv príde, ten prv berie”; to znamená, že európske mestá, ktoré chcú ponúkať wi-fi zadarmo, musia pozorne sledovať výzvy v tejto oblasti.
Ide o projekt, ktorého cieľom je zabezpečiť bezplatné bezdrôtové pripojenie na internet v miestnych strediskách verejného života, ako sú knižnice, úrady a nemocnice. Zahŕňa aj vonkajšie priestory prístupné širokej verejnosti (námestia, zoo a podobne).
Podmienkou financovania je, aby verejné inštitúcie dokázali pokryť náklady na prevádzku routerov aspoň počas prvých troch rokov. Pripojenie musí byť ľahko prístupné, poskytované bezplatne a riadne zabezpečené.
Bezplatnosť pripojenia zo strany prevádzkovateľa znamená upustenie od akejkoľvek komerčnej reklamy či využívania osobných údajov na komerčné účely. Z európskeho financovania budú automaticky vylúčené projekty, ktoré na danom mieste duplikujú podobné verejné alebo súkromné ponuky bezplatného bezdrôtového prístupu na internet.
Prístup na internet by mal byť poskytovaný v jazykoch daného členského štátu, a ak je to možné, aj v ďalších jazykoch EÚ.
Portugalský europoslanec a spravodajca pre toto nariadenie Carlos Zorrinho uviedol, že iniciatíva WIFI4EU je silnou politickou víziou, ktorá sa čoskoro stane realitou v celej EÚ.
“Potvrdzuje, že každý Európan, bez ohľadu na to, kde žije alebo koľko zarába, môže profitovať z vysokokvalitného wi-fi pripojenia. Európsku gigabitovú spoločnosť to posunie vpred, stane sa hospodársky konkurencieschopnou a sociálne inkluzívnou,” uviedol poslanec.