Banská Bystrica 27. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Poslanci BBSK minulý týždeň rokovali aj o kontroverzných krajských novinách Náš kraj, z ktorých si predseda Ján Lunter urobil vlastné propagačný leták. Poslancom to však zrejme nevadí a nepodnikli žiadne kroky k náprave, spoliehajú sa, že agentúra Komplot, ktorá vydáva periodikum a ktorá organizovala Lunterovu predvolebnú kampaň, bude na základe kritiky po novom vydávať noviny profesionálnejšie.

Na snímke predseda BBSK Ján Lunter

Krajské periodikum BBSK sa podľa odborníkov podbá skôr na “fotoalbum Luntera” ako na krajský informačný kanál. Uviedla pred dvoma týždňami prekvapivo mimovládka Transparency International. “Prvé číslo Lunterovho župného časopisu sa viac podobá na volebný leták, ako na časopis pre občanov. Na každej fotke, kde sa objavujú nejakí ľudia, je vždy aj samotný župan. Trinásť fotiek Luntera na 16 stranách novín je horší ´kult osobnosti´, ako má 99 percent slovenských samosprávnych novín (bývalý šéf kraja Kotleba mával na celé jedno vydanie dve, tri fotky). Skôr ako Náš kraj by sa mesačník mal premenovať na Náš župan,“ napísala o súčasných krajských novinách organizácia Transparency International (viac v článku).
Župné noviny navyše spravuje agentúra Komplot Advertising, ktorá organizovala aj Lunterovu volebnú kampaň na predsedu BBSK.
Ku kritike sa vyjadril župan Ján Lunter s tým, že podľa neho využil úrad možnosť priameho zadania, keďže išlo o služby kreatívneho charakteru. “Zmluva s podrobným rozpisom objednaných služieb je riadne zverejnená, nevymýšľame žiadne kľučky ani skryté financovania, pretože sme presvedčení, že Úrad BBSK v tejto situácii získal najlepšiu hodnotu za peniaze,“ uviedol župan začiatkom augusta na Facebooku.
Koncom minulého týždňa sa témou novín Náš kraj zaoberali aj krajskí poslanci. Viacerí poslanci predniesli výhrady, ktoré sa dávnejšie objavili v článku neziskovky Transparency International Slovensko.
“V živote by som si nedovolil podpísať zmluvu s agentúrou, ktorá mi robila reklamnú kampaň, bez verejného obstarávania. Zákonne sa to možno dá vysvetliť, no je to aj etická záležitosť. Každý od nového vedenia očakával, že bude konať maximálne čisto, čestne a na úrovni, nie takýmto spôsobom,“ povedal pre denník Pravda poslanec BBSK Ľubomír Motyčka (Smer-SD). “Bolo to urobené neprofesionálne. Treba to sprofesionalizovať, a preto som vyslovene na zastupiteľstve požiadal, aby došlo k stretnutiu ľudí, ktorí o danej problematike niečo vedia, a aby sa vytvorili pravidlá, ako to má fungovať. Pretože to, čo sa udialo, bola ukážka toho, ako sa to nemá robiť,“ dodal poslanec.
Krajskí poslanci sa však kritiku časopisu nerozhodli riešiť obmedzením či zastavením financovania  Stačili im vyjadrenia zástupcov agentúry Komplot, že prvé čísla Nášho kraja boli naozaj prehnane venované predsedovi kraja Lunterovi a do budúcnosti sa budú usilovať o väčšiu profesionalitu.
Hovorca BBSK  Matej Bučko zdôraznil, že úrad platí firme za grafické služby, editáciu a konzultáciu 900 eur za jedno číslo. “Výroba periodika tvorí iba menšiu časť zmluvy s agentúrou, ktorá zahŕňa konzultačné, poradenské a kreatívne služby. Vzhľadom na povahu takýchto služieb je dôležitá dôvera a kvalitné referencie dodávateľa,“ uviedol Bučko.
 
 
Príspevok Poslanci BBSK napriek výhradám nezastavili financovanie krajských novín – Lunterovho propagačného materiálu zobrazený najskôr Hlavné správy.