Moskva 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Marina Lystseva)
 

Posádka ruského prieskumného lietadla Il-20 sa pokúsila o záchranu, a preto po tom, čo ho izraelské stíhačky použili ako kryt pred strelami sýrskej protivzdušnej obrany, začala núdzové pristátie. V nedeľu to oznámil hovorca ruského ministerstva obrany a generálmajor Igor Konašenkov

Na archívnej snímke zo 4. marca 2017 je ruské špionážne lietadlo Il-20

“O 22.03 hod zasiahla sýrska protiletecká strela väčší (ako izraelské lietadlá F-16, pozn. red.) a bližší cieľ – lietadlo Il-20. Veliteľ posádky ohlásil požiar na palube a začal s núdzovým pristátim. O 22.07 hod zmizlo ruské lietadlo Il-20 z radarov,” povedal Konašenkov na brífingu.
Ruské lietadlo Il-20, ktoré sa nachádzalo asi 35 km od pobrežia Stredozemného mora, bolo zostrelené 17. septembra počas návratu na leteckú základňu Hmímím. V rovnakej dobe tiež zaútočili štyri izraelské stíhačky F-16 na sýrskej objekty v Latakii. Podľa ruského ministerstva obrany však Izrael informoval ruskú stranu o tomto útoku iba minútu pred jeho začatím. Ministerstvo obrany RF vyhlásilo, že izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako kryt, čím ho vydali napospas sýrskej protivzdušnej obrane. Il-20 bol zostrelený strelou zo systému S-200. Pri nešťastí zahynulo celkom 15 ruských vojenských príslušníkov.
 

Príspevok Posádka lietadla Il-20 sa ešte pokúšala o záchranu zobrazený najskôr Hlavné správy.