Bratislava 22. októbra 2019 (HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)

Zdá sa, že oligarchizácie politiky sa len tak ľahko nezbavíme. “Starí politici” mali PENTU, takzvaní noví politici majú ESET. Potvrdzuje to aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa zúčastnila súkromnej akcie firmy ESET a dokonca nad ňou prevzala záštitu. Prezidentka však podľa zákona nemôže vystupovať v žiadnej reklame, pričom táto akcia sa sá vykladať aj ako reklama ESETu

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová uprostred

Liberálna chobotnica sa postupne odkrýva. Digitálna korporácia ESET , respektíve jej spolumajitelia vo veľkom finančne dotujú liberálne médiá ako denník N a politické strany Progresívne Slovensko/Spolu, či najnovšie zrejme podporia aj stranu Za ľudi.

Jej predseda Andrej Kiska sa s nimi pred pár dňami stretol “na kávičke”. Písali sme o tom tu. Nakoniec, už pred istým časom spolumajiteľ ESETu, Anton Zajac, pripustil, že finančne podporí Kiskovu stranu.

Spomínaný Zajac podporil aj Zuzanu Čaputovú v prezidentských voľbách. Spolumajitelia ESETu teda jasne dotujú liberálnych politikov. Bolo by naivné si myslieť, že za to nebude potrebné vykonať nejakú “protislužbu.”

Zatiaľ však progresívni liberáli ešte nevládnu a teda nemajú možnosť niekomu dohazdovať kšefty. Prezidentka Čaputová už však zrejme ukázala, ako má vyzerať protislužba v jej podaní.

Čaputová totiž prevzala záštitu nad súkromnou akciou ESETu. Zúčastnila sa odovzdávania ocenení ESET Science Award. Túto akciu organizovala Nadácia ESET, čo je nadácia rovnakomennej digitálnej korporácie.

Prezidentka sa tým dokonca pochválila na sociálnej sieti: “Podľa prieskumu až 90% ľudí na Slovensku nepozná meno ani jedného slovenského vedca. Pritom tri štvrtiny ľudí v tom istom prieskume uviedli, že vedecké objavy formujú ich názory a postoje. Po včerajšom večeri môžeme spoznať minimálne tri nové mená výnimočných slovenských vedcov, ktorých sa rozhodla každoročne oceňovať firma ESET.

Ocenenie ESET Science Awards je na svete a má za sebou prvý ročník. Teší ma, že som mohla podporiť našich vedcov a našu vedu aj osobnou účasťou na slávnostnom galavačeri v bratislavskej Redute. Cítim veľkú hrdosť a uznanie k práci týchto výnimočných ľudí,” napísala Čaputová.

Je však v poriadku, keď sa prezidentka zúčasnuje na akcii súkromnej firmy ?

Ústavný zákon Slovenskej republiky č. 357 z roku 2004 hovorí jasne o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v článku 4, odseku 2 vymenúva, čo všetko verejný funkcionár (vrátane prezidenta) nesmie vykonávať. V písmene f) sa mu zakazuje “používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu.” Za porušenie článku 4 mu podľa toho istého zákona hrozí pokuta vo výške 12-násobku jeho platu.

Môžu existovať rôzne výklady toho, čo je reklama, no podľa všetkého je táto akcia odovzdávania cien vedcom, samozrejme okrem záslužnej činnosti aj reklamou pre firmu ESET, keďže táto akcia nesie názov firmy priamo v názve.

Prezidentka Čaputová teda svojou prítomnostou a dokonca prevzatím záštity nad touto akciou zrejme robí reklamu aj firme ESET, čím by sa podľa všetkého teoreticky mohla dopustiť porušenia zákona.

V podstate je ale dôležitejšie ukázať ľuďom, ako si takzvaní noví politici predstavujú svoje vládnutie. Takzvaní starí politici aspoň mali toľko rešpektu, že sa s oligarchami dohadovali za zatvorenými dverami. Takzvaní noví politici to však robia na drzovku, otvorene a ešte sa tvária, že robia nejakú záslužnú činnosť.

Podľa prieskumu až 90% ľudí na Slovensku nepozná meno ani jedného slovenského vedca. Pritom tri štvrtiny ľudí v tom…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Sobota 19. októbra 2019

Samuel Gdovin

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj