Lisabon 1. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)
 
Za najviac migrantom otvorené krajiny sa často považujú Nemecko, či Švédsko. V skutočnosti je však najviac “slniečkárskou krajinou” Portugalsko, ktoré chce svoju demografickú krízu riešiť prílevom migrantov. Keďže táto krajina ale nie je príliš bohatá, migranti sa tam nehrnú.

Na snímke portugalský premiér António Costa

Portugalsko má záujem o imigrantov, aby zastavilo úbytok obyvateľstva. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá upozornila, že Portugalsko sa v pohľade na migráciu líši od väčšiny európskych štátov, ktoré si želajú príliv utečencov obmedziť. Informoval portál Eurozpravy
Portugalsko bolo medzi prvými štátmi, ktoré oznámili, že prijmú časť utečencov z paluby lode humanitárnej organizácie Lifeline, ktorú pôvodne odmietli prijať prístavy v Taliansku.
Portugalský premiér António Costa dokonca prednedávnom vyhlásil, že  Portugalsko “potrebuje viac imigrantov a nebude tolerovať xenofóbnú debatu.”
Na summite Európskej únie, ktorý sa  skončil v piatok v Bruseli, oznámil, že to bol “ťažký summit a že zhoda vyjadrená v dohode nezastiera hlboké rozdelenie, ktoré ohrozuje Európsku úniu”.
Costa považuje príchod migrantov ako riešenie na demografický problém, ktorý má Portugalsko rovnako ako aj ostatné krajiny Európy.
Portugalsko by podľa jednej štúdie potrebovalo každoročne 75.000 nových občanov, aby si udržalo stabilnú úroveň aktívnej populácie, ktorá teraz tvorí len polovicu z 10,4 milióna občanov krajiny.
Portugalská vláda taktiež prijala mnoho opatrení na zjednodušenie príchodu imigrantov. Vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu sa im však imigrantov nedarí udržať v krajine.
V rámci únijného programu prijímania utečencov, ktorí sa dostali do Európy medzi rokmi 2015 až 2018, Portugalsko prijalo 1552 utečencov, z ktorých ale v krajine zostala len polovica. Ostatní odišli za lepším životom do Nemecka a Británie.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Portugalský premiér António Costa: Potrebujeme viac imigrantov a nebudeme tolerovať xenofóbnu debatu zobrazený najskôr Hlavné správy.