Lisabon 13. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)

V priebehu soboty vypuklo v rajine 268 samostatných požiarov, čo predstavuje nový tohtoročný rekord
Portugalsko požiadalo iné krajiny Európskej únie o pomoc pri hasení stoviek požiarov porastu, s ktorými momentálne na jeho území zápasí vyše 4000 hasičov. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Hasiči kontrolujú lesný požiar neďaleko portugalského Abrantese

Hovorkyňa portugalského úradu civilnej ochrany Patrícia Gasparová uviedla, že len v priebehu soboty vypuklo v tejto krajine 268 samostatných požiarov, čo predstavuje nový tohtoročný rekord. Ten predošlý pochádza z piatka, keď bolo zaznamenaných 220 nových ohnísk.
Gasparová upozornila, že hoci krajinu v súčasnosti trápi horúce a suché počasie, “viac ako 90 percent” týchto požiarov zapríčinili ľudia. Dodala, že ide trestné činy bez ohľadu na to, či boli požiare založené úmyselne alebo vznikli z nedbalosti.
Na žiadosť Portugalska o pomoc už zareagovalo susedné Španielsko, ktoré prisľúbilo poskytnutie personálu a lietadiel.
Požiare v Portugalsku zničili toto leto lesný porast s rozlohou, ktorá tvorí vyše tretinu spáleného lesa v celej 28-člennej Európskej únii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.