Madrid 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Armando Franca)

Vyše 2100 hasičov vyslaných do celého Portugalska dnes bojuje s lesnými požiarmi vo viac ako 170 lokalitách, ani nie dva mesiace po sérii ničivých požiarov v krajine, ktoré si vtedy vyžiadali 64 ľudských životov.
Hasiace lietadlo hasí lesný požiar v portugalskom Abrantese

V masovej akcii pomáha hasičom celkovo 680 vozidiel a 15 lietadiel, informovala dnes v metropole Lisabon portugalská civilná ochrana.
Živel vyčíňa najhoršie v oblasti stredoportugalského mesta Abrantes, približne 130 kilometrov od Lisabonu. Vo štvrtok museli obyvateľov štyroch okolitých dedín, bezprostredne ohrozených mohutným ohňom, evakuovať do bezpečia.
Niekoľko najstarších obyvateľov sa nachádzalo v stave paniky, uviedla spravodajská televízna stanica TVI24. V dedine Aldeia do Mato plamene úplne zničili dom 80-ročnej ženy.
V noci na dnes museli zatvoriť niekoľkokilometrové úseky hlavnej a vidieckej cesty pre prudko sa šíriace mohutné plamene, ale odvtedy tieto úseky už znova sprístupnili.
Napriek vytrvalému, úpornému suchu v spomínanom regióne a silnému vetru sa počas noci podarilo dostať takmer všetky požiare pod kontrolu, vyhlásila starostka Abrantesu Maria do Céu Albuquerqueová pre miestnu televíznu stanicu RTP. “Zostala už len jedna lokalita s nebezpečným požiarom, ale i tak nám dáva poriadne zabrať,” dodala starostka.
Portugalsko zažíva lesné požiare v lete pravidelne. V tomto kalendárnom roku je ich výskyt ešte zvýšený, pretože až 80 percent krajiny musí zvládať vážne alebo extrémne sucho.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.