Lisabon 17. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Armando Franca)

Dovedna 91 osôb zadržala portugalská polícia pre podozrenie z možného podpaľačstva
Podľa agentúry AP to dnes oznámilo portugalské ministerstvo vnútra. Zadržané osoby sú podozrivé buď z toho, že požiare úmyselne zakladali, alebo že k ich šíreniu prispeli nedbanlivosťou, čo je konanie, ktoré je taktiež v rozpore so zákonom. Pri lesných požiaroch sa v Portugalsku za posledný týždeň podľa tamojšieho úradu civilnej ochrany zranilo dovedna 86 ľudí, pričom sedem z nich vážne.
Ilustračné foto

Portugalsko toto leto vážne sužujú lesné požiare, vrátane jedného, ktorý si vyžiadal v júni 64 ľudských životov. Ohne tam len v júli pohltili zhruba 141.000 hektárov porastov.
Portugalská vláda dnes zároveň v súvislosti s lesnými požiarmi vyhlásila vo viacerých postihnutých oblastiach stav krajnej núdze. Takýto stav umožňuje príslušným orgánom zrýchliť čas odpovede na katastrofu. Najviac postihnuté oblasti sa podľa vlády nachádzajú v severnej a strednej časti krajiny, ale aj na západe portugalského regiónu Algarve na južnom pobreží.
Premiér António Costa by sa mal v piatok stretnúť so zástupcami armády, polície a veliteľmi záchranných služieb, aby spoločne prediskutovali prípravu na nadchádzajúci víkend. V tom by totiž podľa predpovedí meteorológov mali teploty na viacerých miestach krajiny presiahnuť až 40 stupňov Celzia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.