Bratislava 8. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR- Michal Svítok)

Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý magistrát Bratislavy spustil koncom septembra, navštívili doteraz tisíce ľudí. Náklady na vývoj portálu sa do dnešného dňa dostali na úroveň 1 200 eur. Portál ponúkal v čase jeho spustenia 370 súborov dát z rôznych oblastí, teraz ich zverejňuje vyše 400

Ilustračné foto

Uviedol to hovorca Bratislavy Peter Bubla v tlačovej správe. Otvorené dáta predstavujú rôzne údaje, ktorými disponujú verejné inštitúcie a bezplatne ich poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to napríklad výstupy z rôznych meračov, priestorové údaje o námestiach, cestách či chodníkoch, alebo aj o tratiach vozidiel hromadnej dopravy.

„Dáta sú dôležité nielen pre vývojárov a podnikateľov. Údaje o vývoji takých ukazovateľov v našom meste, ako napríklad dlhodobá pôrodnosť či počet obyvateľov mestských častí, počet sobášov a rozvodov, ale aj rôzne údaje z dopravy, kultúry či športu sú zaujímavé aj pre laickú verejnosť,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Portál opendata.bratislava.sk zbiera a na jednom mieste dáva záujemcom k dispozícii dáta, ktoré poskytli napríklad policajti, vodári či dopravný podnik,“ vysvetlil Bubla.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj