Washington 15. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrej Shapran)
 

Spory o tom, komu patria Kurilské ostrovy, pokazili vzťahy medzi Ruskom a Japonskom, ktoré po ukončení 2. svetovej vojny doteraz nepodpísali mierovú zmluvu, píše ABC.

Ilustračné foto

Na týchto ostrovoch žili Japonci, mali tam rybárske a poľnohospodárske komunity, ľudia budovali svoj život, ak tam zavítate dnes, uvidíte pozostatky hrobov a chrámov,” uviedol profesor Medzinárodnej kresťanskej univerzity v Tokiu Stephen Nagy. „Boli zničené, ale stále ešte sú symbolickým zobrazením života a práce japonskej komunity.”
Okrem kultúrnej a historickej hodnoty ostrovov majú tiež strategický význam, pripomína ABC.
„Súvisí to s tým, že Rusko má v tomto regióne, a síce vo Vladivostoku, Tichomorské loďstvo,” poznamenal Nagy. „Je to oblasť, z ktorej sa fakticky vydávajú ruské vojenské námorné jednotky a tiež ponorky, je to veľmi dôležitý oddiel ruského Tichomorského loďstva, ruskej tichomorskej stratégie a operácií.”
Zblíženie Ruska a Japonska by prinieslo najmä ekonomické výhody, myslí si ABC.
„Prispeje to k prítoku investícií na Ďaleký východ RF a tiež to pravdepodobne poskytne občanom Japonska možnosť navštíviť miesta, kde žili ich predkovia,” poznamenal profesor Nagy. „Myslím, že to prispeje k hlbšej spolupráci v poľnohospodárstve a tiež k posilneniu dôvery medzi dvoma štátmi.”
Posilnenie čínskeho vplyvu vo východnej časti Ázie prinútilo Japonsko, aby vnímalo Rusko ako na nového regionálneho spojenca, tvrdí ABC.
Rusko-japonské vzťahy môže vážne ovplyvniť spôsob prekonania severokórejského problému. Japonsko, ktoré je zraniteľné voči raketám z Pchjongjangu, dúfa, že proces jadrového odzbrojenia pôjde rýchlo a ľahko. Avšak podľa Nagyho je to pre Rusko menej závažná úloha.
„Ich prioritnou úlohou je export energetických zdrojov cez Severnú Kóreu do Južnej, a potenciálne do Japonska. Chceli by vybudovať energetickú infraštruktúru v Severnej a Južnej Kórei, aby potom maximalizovali vývoz energetických zdrojov do severovýchodnej časti Ázie, je to reálny pohon svetového ekonomického rastu,” myslí si profesor.
Vladimír Putin je ale tvrdý vyjednávač a rusko-japonské vzťahy potrebujú značný pokrok, aby bolo prekonanie tohoto problému nájdené za života tejto generácie, ako si to praje Šinzó Abe, píše ABC.
 

Príspevok Portál ABC vysvetlil, v čom tkvie strategická hodnota Kuril zobrazený najskôr Hlavné správy.