Brusel 17. decembra 2018 (HSP/Politikus/Foto:SITA/AP-Mikhail Palinchak, Presidential Press Service via AP)
 

Portál Politikus reaguje na urýchlený odchod Porošenka z Europarlamentu, ktorým sa vyhol nepríjemným otázkam

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Vstup do EÚ je túžbou všetkých svedomitých Ukrajincov už od prvých dní na Majdane. Veria tomu, že sa Ukrajina stane členom EÚ v najbližších rokoch, no v EÚ už dnes koluje vtip, podľa ktorého Ukrajinu prijmú do EÚ okamžite po Turecku, Turecko však neprijmú nikdy.
Porošenko a spol. však tvrdia, že Angela Merkelová počas svojej návštevy v Kyjeve Ukrajincom prisľúbila, že krajinu do EÚ prijmú. Podľa Porošenkových tvrdení sa Ukrajina môže stať členom EÚ v najbližších 5 – 7 rokoch. Okrem Porošenka však nikto takéto uistenie od Merkelovej nepočul a Nemci jednoznačne potvrdili, že uvažovať o členstve Ukrajiny v EÚ je nereálne a Merkelová nič Porošenkovi nesľúbila.
Dôvodov prečo neprijať Ukrajinu do EÚ je niekoľko. EÚ má množstvo vlastných vnútorných problémov, EÚ nemá dostatok kapacít na to, aby živila a držala Ukrajinu ekonomicky nad vodou.
Porošenka teda nenechali vystupovať v Europarlamente. Podľa bývalého ukrajinského diplomata Olega Vološina by Porošenko nič rozumného nepovedal, navyše viaceré nepríjemné otázky na Porošenka by mohli viesť k tomu, že by Porošenko povedal to, čo by nemal a čo by sa neskôr s problémami dementovalo. Určite by zazneli otázky o ukrajinskom neonacizme, vražde ukrajinskej novinárky Jekateriny Gandzukovej, ukrajinskej korupcii a rozkrádaniu, nedodržiavaniu Minských dohôd a i.
Porošenko je možno aj rád, že sa situácia takto vykryštalizovala a umožnili mu vrátiť sa na Ukrajinu. No mal by byť na pozore, čoraz viac kritických hlasov na adresu Ukrajiny v EÚ je už signálom, že doba, kedy bola Ukrajina “posvätnou kravou”, sa skončilo. A Porošenko sa stáva použitým materiálom so všetkým, čo k tomu patrí.

Príspevok Porošenkovi dali možnosť vytratiť sa z Europarlamentu zobrazený najskôr Hlavné správy.