Kyjev 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal návrh zákona o ukončení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Predmetné oznámenie bolo uverejnené v pondelok na Porošenkovom twitterovom účte

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Agentúra UNIAN pripomenula, že ukrajinský parlament schválil návrh zákona 6. decembra. Prezident mu ho predložil 3. decembra. Platnosť zmluvy s Ruskom vyprší 31. marca 2019. Od 1. apríla 2019 v súlade s rozhodnutím parlamentu však už nebude predĺžená.
V návrhu, z ktorého sa Porošenkovým podpisom stal zákon, sa uvádza, že ukončenie zmluvy o priateľstve je výsledkom vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine, čo je významným porušením ustanovení tohto dohovoru.
Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú “Veľká dohoda”, podpísali prezidenti oboch krajín v Kyjeve 31. mája 1997. Ukrajinský parlament dokument ratifikoval 14. januára 1998, ruská Štátna duma 25. decembra toho roku a 1. apríla 1999 nadobudol účinnosť.
Oba štáty touto zmluvou oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti.
Po anexii Krymu Ruskom a začiatku bojov v Donbase v roku 2014 však zazneli výzvy na zrušenie zmluvy z dôvodu, že Rusko údajne porušilo územnú celistvosť Ukrajiny.
Porošenko 17. septembra 2018 podpísal dekrét o “rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) zo 6. septembra 2018 v prípade Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou”. RNBOU týmto rozhodnutím podporila návrh ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na jej ukončenie.
Porošenko ešte 28. augusta, keď nariadil ministerstvu zahraničných vecí, aby pripravilo potrebný balík dokumentov na ukončenie zmluvy, vyhlásil, že “konečne, keď sme dostatočne pripravení a právne chránení, sme pristúpili k ukončeniu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorá sa už stala anachronizmom, a to chybou Moskvy”.
Hlava štátu vtedy taktiež poznamenala, že postavenie Ruska ako agresora je zakotvené v ukrajinskej legislatíve. Opäť vyzval na vytvorenie koordinačného orgánu, ktorý bude požadovať od Ruska náhradu škody.
 
Príspevok Porošenko uzákonil zrušenie zmluvy o priateľstve medzi Ukrajinou a Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.