Kyjev 23. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil dnes vraždu bývalého ruského poslanca v centre Kyjeva za “čin ruského štátneho terorizmu”.

Do vraždy Denisa Voronenkova boli podľa Porošenka zrejme zapojené ruské tajné služby. Prezidentove slová zverejnil na Facebooku jeho hovorca Sviatoslav Ceholko.

Na snímke ukrajinsky prezident Petro Porošenko

“Domnievam sa, že to nie je náhoda, že sa vražda stala v rovnaký deň ako sabotáž v Balakliji,” povedal Porošenko s odvolaním sa požiar vo veľkom muničnom sklade na východe Ukrajiny, napísala agentúra DPA.

Kremeľ obvinenia zo spojenia Ruska s vraždou tohto politika odmieta a považuje ich za absurdné. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň povedal, že Moskva verí, že sa podarí odhaliť osoby zodpovedné za tento čin, napísala agentúra TASS.

“Všetky špekulácie o ruskom zapojení považujeme sú absurdné,” povedal Peskov ruským médiám. Dnešný incident je podľa neho dôkazom, že Ukrajina sa nedokázala postarať o Voronenkovu bezpečnosť.

Voronenkov (45) bol bývalým členom frakcie komunistov v ruskej Dume. Na Ukrajinu sa presťahoval vlani na jeseň a získal aj tamojšie občianstvo. Rusko opustil spolu s manželkou, speváčkou Marijou Maksakovovou, ktorá bola poslankyňou parlamentu za stranu Jednotné Rusko.

Ako dôvod odchodu z Ruska Voronenkov uvádzal perzekúciu zo strany ruských bezpečnostných zložiek. Ruského občianstva sa vzdal.

Ruský spravodajský server BFM uviedol, že Voronekov svojho času vypovedal na generálnej prokuratúre vo veci podozrenia, že ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč sa dopustil vlastizrady.

Exposlanec bol však v Rusku obvinený z podvodu, keď sa údajne neoprávnene zmocnil cudzej nehnuteľnosti v centre Moskvy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.