Kyjev 21. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajinskí výsadkári dostanú na budúci rok americké protitankové strely typu Javelin. Vyhlásil to v stredu ukrajinský prezident Petro Porošenko

Na snímke Petro Porošenko

Podľa jeho slov výsadkári dostali v posledných rokoch približne 150 kusov najnovších zbraní a vybavenia. Na budúci rok pribudnú nové obrnené vozidlá i protitankové systémy vrátane typu Javelin, citovala agentúra Ukrinform Porošenka na schôdzke s výsadkármi v Žytomyrskej oblasti.
Spojené štáty dodali Ukrajine protitankové strely typu Javelin začiatkom tohto roka.
Vojenská pomoc pre Ukrajinu vo výške 47 miliónov dolárov, ktorú potvrdil Washington v marci, zahŕňa 210 kusov protitankových striel Javelin a 37 kusov príslušných odpaľovacích zariadení.
FGM-148 Javelin (Oštep) je prenosný protitankový raketový systém so stredným dosahom. Americká armáda ho používa od roku 1996.
Kyjev a Washington sa domnievajú, že protitankové strely pomôžu Ukrajine vybudovať dlhodobú obrannú kapacitu. Spojené štáty tvrdia, že strely typu Javelin nemôžu byť efektívne využité na zabratie územia, Rusko však uviedlo, že ich dodanie len ďalej destabilizuje situáciu nabádaním k použitiu sily.
 
Príspevok Porošenko sľúbil dodať výsadkárom na budúci rok protitankové strely Javelin zobrazený najskôr Hlavné správy.