Kyjev 31. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Mikhail Palinchak,Pool)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý sa na Malte stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, vyjadril počas schôdzky s ním znepokojenie nad vyhláseniami maďarských úradníkov o vytváraní samostatných územných autonómií na územiach iných štátov. Vo štvrtok to oznámila tlačová služba hlavy štátu.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán

Podľa údajov ukrajinských médií vyhlásil podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén, že prežitie maďarských komunít v zahraničí je závislé na ich schopnosti dosiahnuť pokrok v získaní autonómie v krajine, v ktorej trvalo žijú. Podľa údajov sčítania ľudu z roku 2001 žilo na Ukrajine 156,6 tisíc etnických Maďarov, prevažne žijú v Zakarpatskej oblasti hraničiacej s Maďarskom.

“Ukrajinský prezident vyslovil znepokojenie nad vyhláseniami maďarských úradníkov o vytváraní samostatných územných autonómií,” stojí v správe.

Podľa údajov tlačovej služby si strany vymenili názory na aktuálne otázky bilaterálnych vzťahov a zdôraznili závažnosť aktivizácie politického dialógu na najvyššej úrovni. Porošenko a Orbán tiež prerokovali otázky rozšírenia spolupráce Ukrajiny s krajinami Vyšehradskej štvorky v dobe predsedníctva Maďarska v tejto skupine, ktoré začína 1. júla 2017.

Ako oznámili v tlačovej službe, Orbán zdôraznil podporu územnej celistvosti Ukrajiny a poskytnutie Ukrajincom bezvízového režimu s Európskou úniou.

Okrem toho pozval Porošenko Orbána na návštevu na Ukrajinu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.