Varšava 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Poľsko nie je pre Ukrajinu iba strategickým partnerom, ale je jej priateľom, vyhlásil dnes po rokovaniach s najvyšším poľským predstaviteľom, prezidentom Andrzejom Dudom vo Varšave ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Na snímke druhý zľava ukrajinský prezident Petro Porošenko, vľavo jeho manželka Maryna Porošenková, druhý sprava poľský prezident Andrzej Duda a vpravo jeho manželka Agata Kornhauserová-Dudová počas uvítacieho ceremoniálu vo VaršaveNa snímke druhý zľava ukrajinský prezident Petro Porošenko, vľavo jeho manželka Maryna Porošenková, druhý sprava poľský prezident Andrzej Duda a vpravo jeho manželka Agata Kornhauserová-Dudová počas uvítacieho ceremoniálu vo Varšave

Predmetom rokovaní oboch štátnikov v Prezidentskom paláci v poľskom hlavnom meste boli bezpečnosť v regióne, nedávne prezidentské voľby v USA, európska perspektíva pre Ukrajinu, energetické, ale aj historické otázky.

Hostiteľ pri tejto príležitosti podčiarkol, že bez ohľadu na to, kto vládol v Poľsku, kto tam mal väčšinu v parlamente a kto bol prezidentom, sa podpora Poľska a tamojšej spoločnosti úsiliu Ukrajiny o suverenitu a nezávislosť v uplynulých 25 rokoch nezmenila. Andrzej Duda súčasne vymenoval viaceré ťažiskové momenty novodobých dejín postsovietskej republiky, pre ktoré to platilo osobitne.

Podľa jeho slov Poľsko v súčasnosti stojí po boku Ukrajiny aj v prípade jej boja o suverenitu a zachovanie územnej celistvosti.

Andrzej Duda pripomenul, že časť ukrajinského územia nezákonne a s porušením medzinárodného práva obsadilo Rusko. Zároveň vyjadril nádej, že nielen Poľsko, ale ani medzinárodné spoločenstvo sa s tým nikdy nezmieria.

Na stretnutí hláv oboch štátov sa hovorilo aj o nutných reformách na Ukrajine, ktoré Poľsko podporuje, a to vrátane decentralizácie, posilnenia územných samospráv, boja s korupciou, ale aj o modernizácii ukrajinskej armády.

Duda vyjadril v tejto súvislosti aj radosť nad medzivládnou dohodou o spolupráci vo vojenskej oblasti.

Hosť z Kyjeva vyjadril radosť z podpory Poľska i medzinárodného spoločenstva a prejavov solidarity. Súčasne poznamenal, že je dôležité nazývať ruskú agresiu na východe jeho krajiny agresiou.

Petro Porošenko poďakoval poľskému prezidentovi osobne za podporu a vyjadril radosť nad vývojom bilaterálnych vzťahov.

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ pripomenul, že v Kyjeve pôsobia poľskí poradcovia a že jeho vláda využila napríklad pri decentralizácii poľské skúsenosti, informovala spravodajská televízia TVN24.

Petro Porošenko aj vo Varšave potvrdil, že sa nepodarilo dosiahnuť pokrok v otázke uplatnenia obsahu minských mierových dohôd v praxi. Ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa pri nedávnych rokovaniach v normandskom formáte zhodli na podobe budúcej cestovnej mapy, poznamenal. Súčasne s odvolaním sa na zdroje OBSE informoval, že na východe Ukrajiny dochádza naďalej k porušovaniu prímeria zo strany separatistov a eskalácii napätia. Preto musí byť podľa jeho názoru logickým vyústením predĺženie sankcií uvalených na Ruskú federáciu.

V programe Porošenkovej návštevy vo Varšave figurujú aj stretnutia s vedúcimi predstaviteľmi oboch komôr poľského parlamentu, Markom Kuchciňským a Stanislawom Karczewským, ako aj s premiérkou Beatou Szydlovou.