Porošenko rokoval o Donbase so šéfom americkej diplomacie i Merkelovou

Kyjev 22. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Chuzavkov)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok absolvoval telefonáty s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a americkým ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom. Jednou z hlavných tém oboch rozhovorov bolo posúdenie situácie na východe Ukrajiny.
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Agentúra Ukrinform informovala, že Porošenko a Tillerson posúdili vyostrenie situácie v Donbase, ktorú spôsobilo zvýšenie počtu prípadov vzájomného ostreľovania pozícií znepriatelených strán. Venovali sa aj stiahnutiu ruských dôstojníkov zo Spoločného centra pre kontrolu a koordináciu (JCCC) v Donbase. Hovorili i o mierovej misii OSN v tzv. okupovanej časti Donbasu.
Ukrinform dodal, že Porošenko sa Tillersonovi poďakoval za predĺženie platnosti sankcií voči Rusku, za podporu obranyschopnosti Ukrajiny a za rezolúciu OSN týkajúcu sa Krymu. Tillerson podľa ukrajinských médií vyhlásil, že USA budú Ukrajinu podporovať aj naďalej.
Porošenko a Tillerson posúdili i pokrok dosiahnutý pri presadzovaní reforiem na Ukrajine. Porošenko v tejto súvislosti informoval, že sa podarilo znova naštartovať proces, ktorý by mal vyústiť do vytvorenia protikorupčného súdu na Ukrajine.
V rozhovore s nemeckou kancelárkou Porošenko avizoval, že bude pracovať na rýchlej výmene vojnových zajatcov na oboch stranách konfliktu na východnej Ukrajine, uviedol v piatok Merkelovej hovorca.
Ako spresnil, Merkelová a Porošenko privítali rozhodnutie zmluvných strán dodržiavať počas Vianoc dohodu o prímerí uzavretú v roku 2015. Politici sa zhodli na tom, že zastavenie paľby na prelome rokov by mohlo vyústiť do trvalejšieho zlepšenia bezpečnostnej situácie v regióne.
Konflikt na východe Ukrajiny trvá od roku 2014 a občasné prestrelky pretrvávajú aj napriek dohode o prímerí z roku 2015. Ozbrojené zrážky si vyžiadali už viac ako 10.000 obetí na životoch.
Deň pred telefonátom s Porošenkom Merkelová o situácii na východe Ukrajiny hovorila telefonicky aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)