Kyjev 22. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Ukrajinci podobne ako Slováci zažívajú horúčku okolo prezidentských volieb. V prípade Ukrajiny je taktiež dôležitou otázkou zahranično-politické smerovanie, ako aj domáce ekonomické reformy. O priazeň voličov sa uchádza i súčasná hlavá štátu Petro Porošenko, ktorý podľa českej novinárky Terezy Spencerovej musí niečo viac ako týždeň pred voľbami riešiť viacero problémov.

Na snímke prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Spencerová vo svojom piatkovom spravodajskom prehľade uviedla, že deväť dní pred prezidentskými voľbami sa ukrajinský najvyšší ústavný činiteľ Porošenko zmieta v kŕčoch. “Je síce podľa ukrajinských médií pripravený “kúpiť voľby” a “jeho” generálny prokurátor Lucenko obvinil americkú ambasádorka v Kyjeve z krytia korupcie a ponúka vyšetrenie “ukrajinského zasahovania” do volieb v USA v prospech Hillary, asi aby sa na poslednú chvíľu zapáčili Trumpovi…”
“Ale … “takéto útoky negatívne ovplyvňujú našu ochotu pomáhať Ukrajine v boji s korupciou,” hrozí v reakcii americké ministerstvo zahraničia. “Ako by snáď na Ukrajine niekto s korupciou bojoval,” poznamenáva česká odborníčka na medzinárodne vzťahy pre server Prima.
Dodala, že medzitým do Kyjeva prišlo šesť amerických kongresmanov, aby sa “pobavili s najvyššími ukrajinskými činiteľmi a zástupcami amerického biznisu o partnerstve medzi Ukrajinou a USA”, čo je podľa nej všeobecne vnímané ako “čierna známka” pre Porošenka. “Tým skôr, že vraj Američania nielenže vedeli o ilegálnom nákupe a pašovaní vojenských súčiastok z Ruska, na ktorom bohatli Porošenko a jeho kamaráti, ale Američania vraj tiež odkýval samotné zverejnenie celého škandálu”.
Proti Porošenkovi sa postavil aj Facebook, ktorý mu zablokoval volebnú reklamu za desiatky tisíc dolárov… “Nie že by Porošenko za niečo stál, “ale ak toto nie je zasahovanie do volieb… budiš, do totálne skorumpovaných volieb… tak potom čo?”, kladie si otázku Tereza Spencerová.
Ďalej informovala, že líder predvolebných prieskumov Vladimír Zelenský tvrdí, že Ukrajina by nemala vytesňovať ruštinu a je vraj aj pripravený s Ruskom vyjednávať, teda spoločne s USA a Britániou. “Trdí to so súhlasom USA, ktoré nechcú ísť do vojny s Ruskom “len” kvôli Ukrajine?”
Ukrajina medzitým už druhým rokom kraľuje svetovým tabuľkám krajín, v ktorých obyvateľstvo dôveruje svojej vláde najmenej. “Dôvera v “Kyjev” sa pohybuje okolo 9 percent, pričom aj skorumpovaný a v roku 2014 zvrhnutý prezident Janukovyč a jeho “partia” mali dôveru trikrát vyššiu,” poznamenala.
Porošenko podľa nej sa už “úplne mimo misu” chváli, že sa vojaci z krajín NATO teraz od ukrajinskej armády, ktorá sa v roku 2014 postavila nepriateľovi “nahá a bosá, len s čistým nadšením”, teraz učia, ako “biť nepriateľa” – “fascinujúce” – komentuje Spencerová.
 
 
Príspevok Porošenko pred voľbami “v kŕčoch” kvôli náhlym nezhodám s Američanmi a Facebookom, ktorý mu blokuje inzerciu zobrazený najskôr Hlavné správy.