Porošenko: “Na Kryme vytvoríme samostatný zastupiteľský orgán – krymský parlament. Bude zastupovať záujmy obyvateľov regiónu”

Kyjev 21. mája 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Vadim Ghidra)
 
V Kyjeve pokračujú v riešení krymskej otázky. Vedenie krajiny jeden za druhým schvaľuje zákony, ktoré majú riešiť situáciu obyvateľstva na polostrove. Pričom v ukrajinskej metropole si akoby ani nevšímajú, že nové zákony nijako nemôžu ovplyvniť dianie na Kryme, ktorý už štyri roky nie je súčasťou Ukrajiny

Ilustračné foto. Krymský parlament

Najnovšie sa v Kyjeve rozhodli riešiť krymsko-tatársku otázku. V tejto súvislosti dokonca mienia urobiť zmeny v ústave Ukrajiny. “Pracovná skupina Ústavnej komisie Ukrajiny čoskoro ukončí prácu nad navrhovanými zmenami v ústave krajiny v súvislosti so štatútom Autonómnej republiky Krym,” vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jeho vystúpenie a komentáre odvysielala domáca televízna stanica 112 Ukrajina.
“Pracovná skupina vytvorená ústavnou komisiou pripravila v priebehu roka niekoľko významných zmien v článku 10 ústavy Ukrajiny. Tieto zmeny by mali upevniť neodňateľné práva krymsko-tatárskeho ľudu ako domorodého ľudu Ukrajiny na sebaurčenie v zostave nezávislého ukrajinského štátu,” podčiarkol ukrajinský prezident.
“Vďaka vypracovaným pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom bude mať prezident krajiny v prípade ohrozenia štátnej zvrchovanosti Ukrajiny na polostrove právo na zavedenie osobitného režimu riadenia na území polostrova, vymenovanie osobitného štátneho úradníka a zastavenie práce miestnych orgánov,” vysvetlil Petro Porošenko.
“Taktiež pracovná skupina navrhuje vytvoriť na polostrove samostatný zastupiteľský orgán – krymský parlament, ktorý bude zastupovať záujmy všetkých obyvateľov regiónu. Očakávam, že v blízkej budúcnosti pracovná skupina definitívne schváli tieto návrhy a postúpi ich na prerokovanie ústavnej komisii,” povedal ukrajinský prezident.
Ukrajinské médiá pomerne vlažne komentovali tieto výroky Petra Porošenka, ako aj pripravované zmeny v ústave. Mnohí domáci novinári podobné iniciatívy označili za naivný sen a pripomenuli, že Krym pred štyrmi rokmi “odplával” do Ruska a už nikdy sa nevráti do ukrajinského “prístavu”. Hlavné opoziční novinári kritizovali prácu ústavných činiteľov ako zbytočnú a neserióznu: v Kyjeve môžu schvaľovať hociktoré zákony v súvislosti s Krymom, ale ani jeden z nich nebude platiť na polostrove, ktorý je už dávnejšie súčasťou Ruska.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Porošenko: “Na Kryme vytvoríme samostatný zastupiteľský orgán – krymský parlament. Bude zastupovať záujmy obyvateľov regiónu” zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)